اخبار
الف ) طاعون در ایران و کشورهای همسایه: وضعیت گذشته و حال
دستیابی به ارتباط های نسبی در گورهای خانوادگی با علم ژنتیک باستان شناسی
در اولین کارگاه تخصصی ژنتیک در حوزه میراث فرهنگی عنوان گردید
برگزاری کارگاه عملی ژنتیک در باستانشناسی
 • 1396/10/20 چهارشنبه برگزاری کارگاه عملی ژنتیک در باستانشناسی
  آنالیز DNA باستانی میتواند تاثیر بسزایی بر روی جوامع علمی و عمومی داشته باشد. آگاهی از ژنوم انسان در گذشته و مقایسه آن با ژنوم امروزی میتواند بینش نوینی در مورد سیر تکاملی و مهاجرت انسانها در طول تاریخ در دسترس قرار دهد.
مقدمه بر علم ژنتیک و کاربرد آن در یافته های باستانی
 • 1396/10/19 سه شنبه مقدمه بر علم ژنتیک و کاربرد آن در یافته های باستانی
  امروزه بر همگان مشخص است که زیست فناوری راه گشای بسیاری از مشکلات جوامع بشری در حوزه های مختلف به ویژه پزشکی، کشاورزی، محیط زیست، اقلیم شناسی و باستان شناسی است و این فناوری در برخی از کشورها توانسته است روند توسعه در این حوزه های علمی و پژوهشی را تسریع کند. اما قدم نخست و شرط اساسی در استفاده از آن در فرآیند توسعه، تشخیص و ارزیابی مشکلات و نیازمندی ها و به دنبال آن تعیین الویت های پژوهشی در حوزه های مختلف علمی است.
همکاری حفاظتی و مرمتی ایران و ایتالیا در تخت جمشید
 • 1396/10/18 دوشنبه همکاری حفاظتی و مرمتی ایران و ایتالیا در تخت جمشید
  پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی– فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در زمینه مستند نگاری و حفاظت و مرمت آثار محوطه میراث جهانی تخت جمشید و منظر فرهنگی آن با مرمتگران ایتالیایی همکاری می کند.
مردم شناسی و مفهوم بدن
 • 1396/10/18 دوشنبه مردم شناسی و مفهوم بدن
  علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی در کارگاه های انسان شناسی که از سوی پژوهشکده حفاظت و مرمت برگزار شد گفت، بدن در علم مردم شناسی یک پدیده تام اجتماعی به شمار می آید که به کمک آن می توان ساختار یک جامعه را شناخت و درک کرد.
حل پرسش های تاریخی با انجام طرح تبارشناسی ژنتیکی ایرانیان
در نشست تخصصی «زلزله و میراث فرهنگی » مطرح شد: لزوم تدوین طرح جامع مدیریت بحران برای محوطه ها و بناهای تاریخی
در نشست تخصصی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی به مناسبت هفته پژوهش اعلام شد: ارایه 2هزار خدمات آزمایشگاهی و سالیابی و شناخت مواد روی 700 نمونه
اولین کارگاه تخصصی ژنتیک در حوزه میراث فرهنگی
 • 1396/9/27 دوشنبه اولین کارگاه تخصصی ژنتیک در حوزه میراث فرهنگی
  به نقل از خانم پرستو عرفان منش کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت؛ بر همگان مشخص است که زیست فناوری راه-گشای بسیاری از مشکلات جوامع بشری در حوزه¬های مختلف به ویژه پزشکی، کشاورزی، محیط زیست، اقلیم شناسی و باستان شناسی است و این فناوری در بسیاری از کشورها توانسته است روند توسعه حوزه¬های علمی و پژوهشی را تسریع نماید. اما قدم نخست و شرط اساسی در استفاده از فناوری های زیستی در فرآیند توسعه در، تشخیص و ارزیابی مشکلات و نیازمندی¬ها و به دنبال آن تعیین الویت های پژوهشی در حوزه های مختلف علمی است.
نشست تخصصی روش های نوین در حفاظت و مرمت آثار کاغذی برگزار شد
نخستین نشست هم اندیشی خشت و معماری گلی برگزار شد
قدیمی ترین عروسک های خیمه شب بازی ایران در موزه کاشان مرمت می شوند
برای اولین بار در ایران انجام شد: استخراج DNA از بقایای انسانی باستانی (Ancient DNA) و آنالیز آن در پروژه ی تبارشناسی ژنتیکی ایرانیان باستان
اعلام آمادگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای مشارکت در طرح های حوزه ایران فرهنگی
بررسی روش های درمان و حفاظت آثار چرمی
 • 1396/8/16 سه شنبه بررسی روش های درمان و حفاظت آثار چرمی
  تاریخچه، فناوری و ساختار چرم های تاریخی، روش های درمان آثار چرمی، مقایسه روغن سیلیکون و کلوسل G در استحکام بخشی چرم های تاریخ و ... مواردی بود که در نخستین نشست تخصصی «حفاظت و درمان آثار چرمی » توسط کارشناسان حفاظت و مرمت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
تشکیل پایگاه مدیریت بحران در سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
کارگاه آموزشی با عنوان مدیریت یکپارچه مقابله با آفات در موزه
 • 1396/7/22 شنبه کارگاه آموزشی با عنوان مدیریت یکپارچه مقابله با آفات در موزه
  پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در نظر دارد کارگاه آموزشی با عنوان مدیریت یکپارچه مقابله با آفات در موزه، میما، را با همکاری مجموعه تاریخی – فرهنگی سعدآباد و اداره کل موزه ها و اموال منقول سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به مدت 40 ساعت از روز شنبه 13 آبانماه تا روز چهارشنبه 17 آبانماه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر در موزه ملت مجموعه تاریخی - فرهنگی سعد آباد برگزار کند.
تأثیرشناخت رنگدانه های نقاشی در حفاظت آثار
 • 1396/7/21 جمعه تأثیرشناخت رنگدانه های نقاشی در حفاظت آثار
  در کارگاه دوروزه آشنایی با مطالعات آزمایشگاهی روی نقاشی های دیواری که با آموزش موضوع های گوناگون چون ساخت مقاطع میکروسکوپی از نقاشی های دیواری ، مطالعه روی رنگدانه ها و ... همراه بود تصریح شد که رنگدانه های بکار رفته در آثار نقاشی یکی از موضوعات مهم در امر حفاظت از اینگونه آثار است .
1 2 3 4 5
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما