1396/5/22 يكشنبه
جعبه مشبک منبت ریز قلم دوره قاجار نمونه سازی می شود
با توجه به اینکه دوران قاجار محور فعالیت کارگاه هنرهای چوبی گروه هنرهای سنتی در سال جاری است، جعبه مشبک منبت ریز قلم موجود در موزه هنرهای تزیینی اصفهان، نمونه سازی می شود.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، افسانه اسلیمی اصفهان، مسول کارگاه هنرهای چوبی  امروز یکشنبه با اشاره به فعالیت کارگاه هنرهای چوبی در زمینه معرق، منبت، حجم سازی و خاتم گفت: رویکرد موجود در گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری پژوهشی و محور فعالیت ها در سال 96 دوران قاجار است.
او با اشاره به برگزاری امتحان برای دریافت کارت صنعت گری هنرمندان گفت: هنرمندان فعال در زمینه منبت، معرق، حجم سازی و خاتم می توانند برای دریافت کارت صنعت گری در آزمونی که در کارگاه هنرهای چوبی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود، شرکت کنند.
او یکی دیگر از برنامه های کارگاه هنرهای چوبی را مرمت آثار هنرمندان معاصر اعلام کرد و گفت: نه تنها آثاری که در گذشته توسط مجموعه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ساخته و همین جا نگهداری می شوند، دراین کارگاه مورد مرمت قرار می گیرند بلکه ما از بیرون نیز سفارش مرمت دریافت می کنیم.
به گفته وی، کارگاه هنرهای چوبی پتانسیل دریافت سفارش از بیرون مانند ساخت منبر، در، تزیینات داخلی، تزیینات برای شهرداری و سرویس های مبل و میز سفارت ها را داراست.
اسلیمی اصفهان یکی از عوامل موثر در نبود سفارش از بیرون را گرانی این محصولات دانست و گفت: با توجه به هزینه بالا، این کارها مخاطبان خاصی دارد و از جمله علاقمندان این هنرها اغلب کشورهای خارجی هستند که به دلیل کاهش مراودات کمتر این سفارش ها کمک دریافت می شود.
مسول کارگاه هنرهای چوبی افزود: در گذشته هنرمندان می توانستند کارهای شخصی خود را به پژوهشگاه بفروشند یا این که در فروشگاه مجموعه عرصه کنند اما دیگر چنین امکانی برای اساتید اینجا فراهم نیست.
به گفته وی در حال حاضر هفت هنرمند در این کارگاه فعال و دو هنرجو نیز در حال آموزش هستند، این در حالی است که این کارگاه ظرفیت جذب هنرجویان را بیشتری را دارد.


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما