1399/9/3 دوشنبهدر آستانه هفته پژوهش صورت گرفت :
نشست طرح های موظفی گروه مردم شناسی اجتماعی پژوهشکده مردم شناسی
طرح های «جایگزینی پلاستیک (عوامل بازدارنده و تسهیل گر) مطالعه موردی :تجربه زیسته شهروندان تبریز»، «فرهنگ خوراک در شهرستان اسدآباد»، «بررسی مردم شناسی خوراک های سنتی زرتشتیان در استان یزد»،«فرهنگ خوراک در شهرستان شاهرود»و«مطالعه تجربه زیسته زنان سرپل ذهاب از زلزله آبانماه 1396»در نشست مجازی پژوهشکده مردم شناسی مطرح شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در این نشست فریده مجیدی خامنه عضو هیأت علمی پژوهشکده مردم شناسی گروه اجتماعی چکیده ای از طرح «جایگزینی پلاستیک (عوامل بازدارنده و تسهیل گر) مطالعه موردی :تجربه زیسته شهروندان تبریز»ارائه کرد و گفت : پژوهش حاضر با هدف بررسی تجربه زیسته مشارکت کنندگانی انجام پذیرفته است که در خصوص جایگزینی پلاستیک در زندگی روزمره، حذف و یا مدیریت آن در رابطه با مسایل زیست محیطی  به بیان نظرات و تجربه های خود پرداخته اند ، تا بدین وسیله مسایل و مشکلات، عوامل تسهیل گر و بازدارنده مدیریت کاربرد پلاستیک در جوامع امروزی آشکار و بررسی شود.
او افزود: سوالات اصلی پژوهش این بود که جایگاه پلاستیک در زندگی بشر امروزی چیست و چگونه می توان کاربرد آن را مدیریت کردو تجربه زیسته شما در این زمینه چگونه است؟ این پژوهش به شیوه کیفی و پدیدارشناسی با رویکرد هرمنوتیک تفسیری انجام شده است.
پرویز فیضی کارشناس ارشد پژوهشکده مردم شناسی- گروه مردم شناسی نیز به بیان گوشه ای از طرح «فرهنگ خوراک در شهرستان اسدآباد»پرداخت و گفت :تغذیه از مسائل مهم پیش روی بشر است که در طول حیات بشر از پیدایش تا کنون به عنوان یک نیازی اولیه مطرح بوده است و انسانها در راستای سازگار شدن با مسایل گوناگون زندگی به اشکال مختلف به مسئله تغذیه نیز پرداخته اند.
او افزود: در شهرستان اسد آباد بر اساس محصولات و نوع خوراک اقدام به تهیه و درست کردن ابزارهایی برای خوراک شده اند و تقریبا همگی ظرف و ظروفی مشابه و مرتبط با خوراک منطقه را دارند و از انجا که در این منطقه خوراک ، قند ها و تنقلات طبیعی مثل عسل و شیره انگور و مویز و کشمش و... زیاد استفاده می شود به ندرت افرادی مبتلا به دیابت هستند.
وی تصریح کرد: در این شهرستان خوراک های مذهبی و سفره ها و نذری ها متنوعی وجود دارد که در متن پژوهش آورده شده است و آنچه که در بخش خوراک برای مردم اهمیت دارد پختن غذا، چگونه پختن آن، آداب غذا خوردن، زمان های صرف غذا، آیین های مربوط به غذا، شیوه نگهداری از آن است.

مریم پهلوان شریف کارشناس ارشد پژوهشکده مردم شناسی-گروه اجتماعی نیز در ادامه در خصوص طرح «بررسی مردم شناسی خوراک های سنتی زرتشتیان در استان یزد» سخن گفت و تصریح کرد :زرتشتیان ساکن در استان یزد از روزگاران کهن همگام با برپایی مراسم و جشن‏های خود، از وجود غذاها به عنوان نعمت‏های خداوندی و نیز نمادی از برکت، فراوانی، افزونی رزق و گاه شفای دردها و حتی ایجاد دوستی‏ها، برانگیختن احساسات، زایل کردن آلودگی‏ها، باطل کردن سحرو جادو و زدودن چشم زخم بهره می‏بردند.
او افزود: گرچه هم اکنون زرتشتیان، غیر از استان یزد در شهرهای تهران، کرمان، شیراز، اصفهان، کرج، زاهدان، اهواز و برخی شهرهای دیگر ساکن‏اند، اما زرتشتیان شهر و روستاهای یزد به دلیل شرایط ویژه جغرافیایی و اقلیمی، سهم بیشتری در نگاهداری آداب و رسوم نیاکان خود و پاسداری از ارزش‏های فرهنگی آن دارند.
در ادامه نشست صدیقه فاتح کارشناس ارشد پژوهشکده مردم شناسی- گروه اجتماعی به بیان بخشی از پژوهشش با عنوان «فرهنگ خوراک در شهرستان شاهرود» پرداخت و گفت :خوراک یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فرهنگی‌ است که در تحقیقات مردم‌شناسی جهت شناخت فرهنگی گروه‌های انسانی مورد مطالعه قرار می‌گیردو فرهنگ خوراک ارتباط تنگاتنگی با وضع آب و هوا، اقلیم، محصولات و اوضاع معیشتی و سلایق موجود در هر منطقه دارد.
او با بیان این که شهرستان شاهرود با توجه به نوع آب و هوا سرد و معتدل در شمال، معتدل و خشک در مرکز و گرم و خشک در جنوب دارای تنوع غذایی است افزود: ته‌چین مخصوص خوراک رایج مردم این منطقه است و  صیفی‌جات، میوه‌ها و سبزی‌های گوناگون که از محصولات این منطقه است، در بسیاری از خوراک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و میزان اضافی آن به شیوه‌های گوناگون نگهداری ‌می‌شود. 
مینو سلیمی کارشناس ارشد پژوهشکده مردم شناسی- گروه اجتماعی نیز در ادامه به بیان بخشی از پژوهش «مطالعه تجربه زیسته زنان سرپل ذهاب از زلزله آبانماه 1396» پرداخت و گفت :زلزله به لحاظ گستره تأثیراتی که بر زندگی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی افراد دارد و همچنین حجم انبوه تغییرات اجتماعی که به دنبال می آورد، متغیر مهمی در تحول حیات اجتماعی جوامع محسوب می شود و پیامدهای اجتماعی فاجعه بر اساس سن، جنسیت، طبقه اقتصادی و اجتماعی متفاوت است.
این پژوهشگر با اشاره به این نکته که  کودکان، زنان و افراد کم درآمد، آسیب بیشتری در گروه آسیب دیدگان فاجعه را تجربه می کنندتصریح کرد :  مطالعه حاضر پژوهش کیفیست که با هدف درک تجربه زیسته زنان سرپل ذهاب از زلزله انجام شده و  با این هدف پژوهشگر با استفاده از رویکرد پدیدارشناختی مصاحبه های عمیق نیمه ساختار یافته با 30 نفر از زنان زلزله زده انجام داده است.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما