1398/5/30 چهارشنبهدر اولین سلسله نشست های مردم، انسان شناسی مطرح شد؛
مردم شناسی نیازمند پژوهش های میدانی است
یک عضوهیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: هنوز نتوانسته ایم در حوزه مردم شناسی به جایگاه مطلوب و مناسب برسیم و یکی از توصیه های من در این زمینه ، وسیع کردن کارهای میدانی و پژوهش های میدانی است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسین میرزایی درنخستین نشست مردم، انسان شناسی با رویکرد آسیب شناختی، درباره وضعیت کنونی مردم شناسی در کشور، گفت: خوشبختانه در مجموعه پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، موضوع مردم شناسی به طور مستمری در حال پیگیری است.
وی با بیان اینکه برای بررسی بهتر وضعیت مردم شناسی در ایران نیازمند شناخت کافی از وضعیت علوم اجتماعی و علوم انسانی در سطح وسیع هستیم، افزود: متاسفانه وضعیت رشته علوم انسانی در کشور ما مطلوب نیست و ریشه اصلی این عدم موفقیت  را باید در نبود دیدگاه روشن از سوی مسئولان کشور جستجو کرد.
میرزایی عنوان کرد: در جامعه ما هنوز مساله علوم انسانی شفاف سازی نشده که این موضوع در کشورهای خارجی برعکس است و آنها در این رشته به شفاف سازی های خوبی رسیده اند.
وی ادامه داد: نداشتن توجه به رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی و مردم شناسی تبعات خوبی در کشور نداشته و ندارد و آنطور که باید این رشته ها در کشور توسط دست اندرکاران معرفی و عرضه نشده است.
وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه تاثیر منفی غفلت و چشم پوشی به علوم انسانی و علوم اجتماعی در رشته مردم شناسی دو چندان تر می شود، گفت: با توجه به عدم ترسیم چشم انداز روشن برای این رشته ها، به خصوص مردم شناسی، مشکلات و مساله های ما در کشور بیش از گذشته افزایش می یابد.
وی اظهار داشت: طی 10 تا 15 سال اخیر، نگاه خاصی به این رشته ها در کشور شده اما کافی نیست چرا که در کشورهای دیگر می بینیم که این رشته هاجزو بهترین رشته هایی هستندکه با زندگی و فرهنگ مردم سر و کار داشته و تا حتی روانشناسی را هم دخالت داده است .
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه بیان کرد: کشور ما یک انقلاب اجتماعی را پشت سر گذاشته است اما آنطور که باید آثار قابل توجهی از جمله تحلیل، توصیف، فیلم و دیگر آثار را در این باره نمی بینیم ، این در صورتی است که در کشوری چون فرانسه، شاهد تولید آثار مختلفی از سوی مردم شناسان و دست اندرکاران رشته های علوم اجتماعی و علوم انسانی هستیم که به انقلاب خود بعد از 300، 400 سال قبل پرداخته اند.
وی با بیان اینکه تولیدات ما در حوزه های مردم شناسی، علوم اجتماعی و انسان شناسی بسیار کم است، گفت: از 80 سال گذشته تاکنون زندگی در ایران بسیار تغییر کرده است و افراد مختلفی را می توان یافت که دوره های مختلفی را در این زمان زندگی کرده اند اما فعالان حوزه های مردم شناسی در کشور آنطور که باید نتوانسته اند از این موضوع بهره برداری های قابل توجه نمایند.
وی خاطر نشان کرد: ما هنوز نتوانسته ایم  در حوزه مردم شناسی به جایگاه مطلوب و مناسب  برسیم و یکی از توصیه های من در این زمینه ، وسیع کردن کارهای میدانی و پژوهش های میدانی است.
وی یادآور شد،ما باید در پژوهش های و کارهای میدانی خود پایبند تر عمل کنیم و کارها را باکیفیت تر از گذشته پیش ببریم.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما