1399/12/29 جمعه
پیام رییس پژوهشگاه به مناسبت سومین روز درگذشت پیشکسوت باستان شناسی آقای میرعابدین کابلی
بهروز عمرانی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری طی پیامی سومین روز درگذشت استاد پیشکسوت باستان‌شناسی میرعابدین کابلی را به جامعه باستان شناسی ایران تسلیت گفت.

.

سه روز از فقدان استاد عزیز میر عابدین کابلی، استاد پیشکوست میراث فرهنگی و باستان شناسی ایران گذشت. کشور ما در روزهایی سخت و دلگیر به سر می برد و هر روز خبر درگذشت عزیزی ما را سوگوار می کند و یکسالی است که جامه سیاه عزا بر جامعه جهانی و بالطبع ایرانی پوشانده است. استاد کابلی عزیز عمری طولانی را در راه خدمت به فرهنگ و باستان شناسی ایران سپری کرد و در حالی که همچنان قلبش در گرو مهر این آب و خاک بود؛ چهره در نقاب خاک کشید. میر عابدین کابلی خود تاریخ باستان شناسی ایران است. از اولین فارغ التحصیلان گروه باستان شناسی دانشگاه تهران و از اولین باستان شناسان ایرانی است که خود بدون کمک باستان شناسان خارجی به تحقیق و تفحص در گذشته تاریخی ایران؛ پرداخت. پژوهش های سترگ وی در محوطه های کلیدی فرهنگی/ تاریخی ایران از قبیل شهداد، شوش و قمرود و ده ها محوطه و پروژه دیگر چراغ هایی را در تارک باستان شناسی ایران برافروخت که تا همیشه رهنمای دانش پژوهان باستان شناسی در ایران خواهد بود. در قمرود برای اولین بار روابط فرهنگ های پیش از تاریخ فلات مرکزی و ارتباط آن با فارس و خوزستان را شناسایی کرد، در شهداد به راستی به عنوان خلف صالح استاد علی حاکمی کاوش های وی را به پیش برد و با تداوم حفاری های وی؛ پرده از بسیاری از ناشناخته های فرهنگ های عصر مفرغ جنوب ایران را آشکار کرد. در شوش شاید کابلی تنها باستان شناس ایرانی بود که در خود این توانایی را می دید که پا به جای باستان شناسان نامدار و بزرگ نهاد و با انجام کاوش هایی هدفمند در شوش به بسیاری از سوالات باستان شناسی شوش مخصوصا در دوره هخامنشی پاسخ داد. شاگردان زیادی تربیت کرد و حتی پس از بازنشستگی هیچ وقت ارتباط خویش را با جامعه و دنیای باستان شناسی تا روز آخر قطع نکرد. در تمام همایش ها، سخنرانی ها و اتفاقات باستان شناسی ایران در صف اول حاضر بود و با اخلاق گرم و منش متواضعانه حتی دانشجویان جدید را به خود جذب می نمود و در همیشه به پاسخ به سوالات پژوهشگران و دانشجویان؛ پیشگام بود.
پژوهش های میر عابدین کابلی و کارهای تاثیرگذار آن به گونه ای است که حتی باستان شناسان و محققان خارجی نیز به آن اذعان داشته و نمی توان در کارهای آنان پژوهشی دید که به انتشارات استاد کابلی ارجاع نشده باشد. از ایشان گنجینه ای عظیم از اطلاعات باستان شناسی منتشر نشده بجای مانده است؛ امید است که با همکاری خانواده محترم ایشان امکان انتشار هر چه بهتر آثار منتشر نشده ایشان فراهم گردد و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آمادگی کامل خویش را برای به سرانجام رساندن این مقصود؛ اعلام می دارد.
از درگاه خداوند متعال برای بازماندگان و خانواده محترم ایشان صبر جزیل مسئلت داشته و امیدوارم خداوند به همه خانواده باستان شناسی ایران صبر گذار از این دوران سخت و حزن آور را عطا بفرماید.  
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما