1396/5/18 چهارشنبه
ارائه اشعار پروین اعتصامی در قالب نقاشی خط دوران قاجار
سرپرست کارگاه طراحی گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از ارائه اشعار پروین اعتصامی با الگوبرداری از کارهای استاد حسن زرین قلم در قالب نقاشی خط دوران قاجار خبر داد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، غلامحسین فرخ نسب امروز چهارشنبه با اشاره به این که کارگاه طراحی براساس طرح پیشنهادی تحقیقی (پروپوزال) سایر کارگاه ها یا در قالب طرحی مستقل اقدام به طراحی و بررسی می کند، گفت: الگوبرداری از کارهای استاد حسن زرین قلم، کپی کاری نیست بلکه هدف از آن مشابه سازی و بررسی کارهای دوران قاجار است.
او درباره شکل مرسوم طراحی سنتی گفت: در گذشته برای اجرای هنرهای سنتی، طرح را روی کاغذ پوستی طراحی می کردند و اگر نقوش سنتی بود،آن را واگره می کردند و بعد از پایان طراحی نوبت انتقال طرح روی اثر بود.
به گفته این  متخصص طراحی و نقاشی خط، شیوه انتقال طرح در کارگاه های مختلف، متفاوت بوده است اما در روش سنتی معمولا انتقال با استفاده از دوده انجام می شد.
وی در توضیح این فرایند گفت: بعد از پایان طرح و انتقال به کارگاه مقصد، با سوزن در فواصل نزدیک به هم روی جسم نرمی مانند مقوای نرم می زدند تا شکل طرح مشخص شود و بعد از اتمام مرحله سوزن کاری، به وسیله یک پنبه یا پارچه آغشته به دوده آن را روی شی اصلی هنری منتقل می کردند.
این هنرمند افزود: بعد از پایان دوده کاری، به وسیله ابزارهای مختلف، اجرای اولیه انجام می شد به طور مثال در کارگاه قلم زنی با یک قلم ساده طرح اجرا می شد یا در کارگاه سفال و سرامیک با لعاب تک رنگ، دوده کاری ها به رنگ تبدیل می شد.
فرخ نسب با بیان این که هنرمندان کارگاه طراحی هر کدام در زمینه خاصی استادکار هستند گفت: برخی از این هنرمندان در زمینه کار روی چوب یا فلز تبحر دارند و به جز طراحی می توانند طرح ها را در حوزه تخصصی خود اجرا کنند. 
 


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما