1396/11/23 دوشنبهدر یک برنامه مطالعاتی و بررسی ها باستان شناسی صورت گرفت:
پاکسازی بقایای معماری صفه سرمسجد شهر مسجد سلیمان آغاز شد
برنامه پاکسازی و جمع آوری بقایای فروریخته معبد بزرگ و معبد شمال شرقی مسجد سلیمان که پیش تر توسط گیرشمن مورد کاوش های باستان شناسی قرار گرفته بود، اجرا شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، میثم حسین زاده، سرپرست برنامه پاکسازی و جمع آوری بقایای معماری فروریخته معبد بزرگ و معبد شمال شرقی سرمسجد شهر مسجد سلیمان خوزستان امروز دوشنبه با اعلام این مطلب گفت: پس از مشخص شدن فضاها و بقایای معماری، اقدامات لازم برای حفاظت و تثبیت وضع موجود و در صورت لزوم بازچینی و تکمیل بخش های فروریخته انجام شد. 
او با اشاره به ثبت ملی صفه تاریخی سرمسجد مشرف بر شهر مسجدسلیمان و در جوار بافت مسکونی محله نصیرآباد در سال 1316  گفت: بیشترین پژوهش های میدانی در این مجموعه را رومن گیرشمن انجام داده است. پیش از وی نیز کسانی چون ژاک دومرگان، آندره گدار و سراورل اشتاین به آثار تاریخی این منطقه اشاراتی داشته اند. 

 یکی از نخستین استقرارگاه های پارسیان

به گفته این باستان شناس، گیرشمن پیش از آغاز کاوش های باستان شناختی، تاریخ پیشنهادی بنای اولیه این نیایشگاه را برمبنای پیش فرض تقارن مسجدسلیمان کنونی با پارسوماش باستان نخستین زمان های حضور پارسیان در این منطقه (حدود سده هفتم پیش از میلاد) دانسته و از صفه های سرمسجد، بردنشانده و پاسارگاد به عنوان نخستین استقرارهای پارسیان در عصر هخامنش و چیش پش و پیش نمونه ساختارهای معماری شاخص عصر هخامنشی چون تخت جمشید یاد می کند.
حسین زاده با اشاره به کاوش های باستان شناختی بر صفه سرمسجد و بردنشانده در سال های 1964-1967 توسط گیرشمن و گروه همراه وی، از چاپ نتایج این کاوش ها در دو شماره اختصاصی نشریه MDP خبر داد.
او افزود: گیرشمن بقایای مکشوفه از مسجدسلیمان و به ویژه معبد مرکزی را در سه فاز اصلی معماری از عصر سلوکی تا ساسانی معرفی کرد که در نهایت بخش عمده آن با گورستانی از دوره متأخر اسلامی پوشانده شد.

                                                                                                  طراحی سایت موزه
او در ادامه ازگمانه زنی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطة سرمسجد، طراحی سایت موزه، بازچینی برخی جداره های فروریخته، پژوهش های منظر فرهنگی برای تکمیل نقشه عرصه و حریم پیشنهادی محوطه سرمسجد و عملیات سال جاری با هدف مرمت و ساماندهی مجموعه، به عنوان دیگر طرح های اجرا شده توسطسازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری برای شناخت، حفاظت و معرفی این اثر تاریخی ارزشمند نام برد.
این باستان شناس گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته برای مرمت بخش های آسیب دیده مجموعه سرمسجد بر فراز صفه مقدس که پیش از این توسط گیرشمن کاوش و معرفی شده بودند، مقدمات اجرایی لازم فراهم شد.
او افزود: برای رعایت کامل اصول فعالیت در محوطه های تاریخی، دقت حداکثری در شناخت بقایای معماری موجود، بهره گیری کامل از اسناد منتشره از سوی کاوشگران اولیه مجموعه، انجام نظارت مستمر بر جمع آوری بقایای فروریخته معماری و با مشورت اساتید و پیشکسوتان امر مقرر شد تیم باستان شناس پیش از هرگونه اقدام مرمتی، جمع آوری بقایای فروریخته، پاکسازی محیطی و فراهم آوردن مقدمات اقدام کند.
حسین زاده گفت: بر همین اساس طرح اولیه آماده و مجوز لازم نیز با عنوان برنامه پاک سازی و جمع آوری بقایای معماری فروریخته معبد بزرگ و معبد شمال شرقی مسجدسلیمان  توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شد.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما