1399/4/24 سه شنبه
همکاری های گسترده پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مرکز ملی فرش ایران / ثبت و معرفی فرش دستبافت کرمان و سیستان و بلوچستان
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، با تأکید برحمایت از تولید کنند گان فرش ایرانی و آگاهی بخشی در خصوص اهمیت ثبت جهانی فرش دستبافت ایران تصریح کرد : با همکاری های آتی پژوهشگاه و مرکز ملی فرش ایران ، امسال فعالیت های گسترده ای در راستای معرفی فرش کرمان و سیستان و بلوچستان صورت می گیرد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، بهروز عمرانی رییس پژوهشگاه امروز« سه شنبه » در نشست با فرحناز رافع رییس مرکز ملی فرش ایران با تشریح فعالیت های پژوهشگاه در قالب 8پژوهشکده و گروه پژوهشی ، از عمده فعالیت های این مرکز را در حوزه باستان شناسی در نقش حاکمیتی برشمرد و گفت :در حوزه زبان شناسی نیز تدوین اطلس زبان شناسی از مهمترین فعالیت های این حوزه به شمار می آید که توسط پژوهشگران در حال انجام است .
وی با اشاره به اقدامات گسترده ای که در گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه با حضور 53هنرمند ، 20کارشناس و 8عضو هیأت علمی در جهت آموزش ، حفظ و ترویج هنر های در حال منسوخ شدن صورت می گیرد اظهار داشت : در حوزه مردم شناسی نیز همزمان با فعالیت دکتر محمد میر شکرایی در دهه هفتاد مطالعات مردم نگاری سرزمین آغاز و تا به امروز منجر به مستند سازی ، پوشاک ، خوراک ، مشاغال ، ادبیات شفاهی و ... در تمامی استان ها شده است .
عمرانی در ادامه با اشاره به اینکه با توجه به پهنه کشور تلاش کرده ایم فعالیت های پژوهشگاه را در برخی از نقاط متمرکز کنیم گفت : در سال 98تأکید بر روی انجام فعالیت های گسترده بر روی استان خراسان متمرکز وخروجی نسبتا خوبی هم اخذ شد .
او خاطرنشان ساخت : امسال با توجه به بحران کمبود آب و تأثیرات آن بر جابجایی های گسترده جمعیتی تمرکز فعالیت های سال 99 را بر استان های کرمان و سیستان و بلوچستان گذاشتیم .
عمرانی با اشاره به ترک شدن روستاها  در استان سیستان و بلوچستان افزود: این جابجایی ها بخش زیادی از تنوع فرهنگی موجود در استان ها را از میان برده و اقداماتی که در جهت حفظ فرهنگ مناطق انجام نگرفته  دیگر قابل جبران نبوده و این مناطق دچار بی هویتی می گردند.
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت : به این منظور با دستگاه هایی که فعالیت مرتبط با میراث فرهنگی انجام می دهند مانند جهاد کشاورزی که پیشتر در حوزه نظام کشاورزی قنات کاشان ، انگور ملایر و زعفران خراسان را به ثبت جهانی رسانده برای ثبت ملی  8 پرونده میراث کشاورزی با وزارت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری همکاری می کنیم.
او در ادامه سخنانش را در این حوزه به مقوله فرش مرتبط ساخت و با اشاره به اینکه  در حوزه فرش 29نشان جغرافیایی برای فرش دست بافت ایرانی ثبت  شده و 53فرش ثبت ملی شده اند امیدواریم با همکاری مرکز ملی فرش ایران بتوانیم برای فرش کرمان و سیستان و بلوچستان نیز نشان جغرافیایی بگیریم.
وی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته توسط دفتر بین الملل پژوهشگاه در راستای برگزاری دوره های آموزشی ثبت نشان جغرافیایی تصریح کرد :در صورت تمایل حاضریم با همکاری مرکز ملی فرش کارگاه های گسترده تری در حوزه نشان جغرافیایی در استان های کرمان و سیستان و بلوچستان برگزار کنیم .
او با تأکید برحمایت از تولید کنند گان فرش ایرانی و آگاهی بخشی در خصوص اهمیت ثبت جهانی فرش  دستبافت ایران افزود :باید بدانیم زمانی که قالی فارس و کاشان در یونسکو ثبت جهانی می شود ظرفیت هایش چه بوده ، چه کمکی به هنرمندان و کنشگران این حوزه می کند و آنها برای حفظ کیفیت این آثارچه وظایفی دارند .
او گفت :مهر اصالت نیز یکی از ظرفیت های است که در کنار میراث ناملموس و ثبت نشان جغرافیایی می تواند در حوزه معرفی فرش ایرانی کمک کند .
عمرانی با بیان اینکه فرش افشار ظرفیت های خوبی برای ثبت  نشان جغرافیایی دارد و پژوهشگاه این آمادگی را دارد که برای ثبت ملی و جهانی آن همکاری کند ابراز امیدواری کرد: در سال پیش رو بتوانیم با همکاری مرکز ملی فرش ایران  موضوع توجه به هنر و هنرمندان حوزه فرش  را در مناطق سیستان و بلوچستان و کرمان بیشتر کرده و گام هایی در راستای اشتغالزایی و کاهش پیامد های ناشی از بحران آب و جابجایی روستاها و ترویج هنر های سنتی در استانها برداریم .
در ادامه این نشست فرحناز رافع رییس مرکز ملی فرش ایران با ابراز خرسندی از امکان پیش آمده برای همکاری این مرکز با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، گفت :در بحث برند سازی و ثبت جهانی فرش دستبافت ایرانی ، محصولات ، نقشه ها و منطقه جغرافیایی مد نظر است .
او با اشاره به قدمت 4هزار ساله فرش دست بافت ایران که در جای جای ایران با نقش و نگاره و طرح های منحصر به فرد بافته می شود افزود : در راستای احیاء و معرفی فرش ایرانی در مرکز ملی فرش ایران فعالیت های گسترده ای انجام شده و در حوزه ثبت نشان جغرافیایی نیز اقداماتی در حال شکل گیری است .
وی در تشریح این اقدامات افزود :در حوزه ثبت نشان جغرافیایی اقداماتی صورت گرفته تا در سه دوره 5ساله مجموعا در 15سال بتوانیم ثبت نشان جغرافیایی را در تمامی استان ها انجام بدهیم .
او بابیان اینکه فرش ایرانی هنوز برند سازی نشده و تنها در سطح جهان مطرح است تصریح کرد :با اقدامات گسترده در تلاش هستیم در سطح استانها با همکاری سازمان های مرتبط اصالت فرش های دستبافت را تعیین کنیم .
رافع خاطرنشان کرد : با این اقدام می توانیم تعداد فرش ها و نقوش به کار رفته و هنرمندان این حوزه را شناسایی کنیم تا این میراث کهن برای نسل آینده باقی بماند .
او تصریح کرد : برای حفظ فرش ایرانی این میراث گرانبها برای نسل آینده باید در کنارایجاد منزلت برای قالی بافان که این هنر بی بدیل و منحصر به فرد را ایجاد می کنند سرانه اشتغال را بالا برد .
یاسر حنیفی سرپرست معاونت امور تولید مرکز ملی فرش ایران نیز در ادامه  با اشاره به همکاری های آینده مرکز ملی فرش ایران و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حوزه های مشترک گفت :فرهنگ شفاهی فرش دستبافت یکی از حوزه های فرهنگی است که مرکز ملی فرش ایران  فعالیت های گسترده ای در آن انجام داده و پروژه های گسترده ای در این راستا تعریف شده که با همکاری پژوهشگاه ارتقا میابند .
او با اشاره به ثبت قالی فارس و کاشان در حوزه میراث ناملموس یاد آور شد :امسال می توانیم با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای ثبت قالی کرمان و سیستان  بلوچستان اقدام کنیم .
او افزود: اقداماتی در راستای مهر اصالت فرش دستبافت از سال 93در این مرکز آغاز و متوقف شده که در صورت شروع مجدد این پروژه در آینده نزدیک اتفاقات خوبی در این حوزه خواهد افتاد.
وی توجه به نیروی انسانی را در حوزه فرش مهم ارزیابی کرد و گفت : شناسایی هنرمندان قالی باف در قید حیات ، طراحان نقشه و ...از جمله فعالیت های است که می تواند به ماندگاری و حفظ  این میراث ارزشمند کمک کند .
منیژه هادیان دهکردی معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،  نیز در ادامه این نشست با اشاره به فصول مشترک فعالیت های مرکز ملی فرش ایران و پژوهشگاه ، از حفظ و احیا گرفته تا حمایت از تولید کنندگان و ... گفت : پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حوزه پژوهش و آموزش می تواند با مرکز ملی فرش ایران همکاری های گسترده ای داشته باشد .
او با انتقاد از اینکه خاستگاه فرش دستبافت در جهان ایران است ولی آنطور که شایسته است دردنیا معرفی نشده است ابراز امیدواری کرد : با همکاری این دو مرکز بتوان گام های گسترده تری در این راستا برداشت .عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما