1396/12/23 چهارشنبهدر کاوش های باستان شناسی صورت گرفت:
بقایای شبستان غربی مسجد امام حسن (پامنار) زواره نمایان شد
بقایای شبستان غربی مسجد امام حسن (پامنار) زواره همزمان با آزاد شدن دو محراب آن از زیر خاک بیرون آمد کارشناسان در حال پاکسازی و تثبیت تزئینات آن هستند .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، فریبا سعیدی سرپرست هیأت کاوش امروز چهارشنبه با اعلام این خبر گفت : سیر تحول معماری مسجد امام حسن (پامنار) زواره نیاز به پژوهش های دقیق معماری و باستان شناسی دارد که بخشی از پرسش های موجود در طی کاوش پاسخ داده خواهد شد.
او افزود : شبستان غربی این مسجد که سه محراب نفیس گچبری در آن قرار داشت به منظور وسعت بخشیدن به فضای عبادت و همچنین دو محراب آن و ساختار اصیل آن تخریب شده است .
این باستان شناس تصریح کرد :در این کاوش بقایای موجود این شبستان از زیر خاک بیرون آمد و دو محراب نیز با تراشیدن دیواری که بر روی این دو محراب کشیده شده بود آزاد و در حال پاکسازی و تثبیت تزئینات است.
سعیدی گفت : شبستان زیر زمینی مسجد نیز که بخش عمده آن سالم باقی مانده از زیر خاک بیرون آورده شده است .
                                                                                                      وجود محراب های شش گانه
او ویژگی منحصر به فرد این مسجد را وجود محراب های ششگانه در دیوار قبله و یک محراب در سمت غرب و یک محراب در شبستان زیر زمینی اعلام کرد و افزود: بنا بر منابع تاریخی همچون معجم البلدان یاقوت حموی،  اسماعیلیان در این منطقه نفوذ داشته اند و یکی از داعیان حسن صباح به نام ابوعلی دهدار اهل زواره بوده است.

وی با اشاره به قرار داشتن مسجد امام حسن (پامنار) زواره در محله بنکویه شهر زواره تصریح کرد :علت نامگذاری این مسجد به مسجد امام حسن (ع)روایتی است مبنی بر این که امام حسن(ع) در سفر به شرق در این مسجد نماز خوانده است .
او گفت : نام رایج مسجد امام حسن (پامنار)  ، مسجد پامنار است زیرا یکی از قدیمی ترین مناره های ایران در جوار آن ساخته شده است .

                                                                                                  دومین منار قدیمی ایران
به گفته این باستان شناس ،  منار مسجد امام حسن (پامنار)   دومین منار قدیمی ایران بعد از منار مسجد جامع ساوه است .
این منار  بر اساس کتیبه کوفی زیبای نصب شده بر ساقه آن به دستور فردی به نام محمد بن ابراهیم در سال 461 ه.ق ساخته شده است .
سرپرست هیأت باستان شناسی افزود : به گفته حمزه اصفهانی در زواره آتشکده ای احتمالا در محل این مسجد قرار داشته است .
او اظهار داشت : دو دوره تاریخی روشن این مسجد دوره سلجوقی و ایلخانی است که تزئینات گچبری معرف سبک هنری این دو دوره بر روی محراب های آن نقش بسته است .
کاوش و احیای شبستان غربی مسجد امام حسن (پامنار) زواره اصفهان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما