1399/4/15 يكشنبه
شناسایی 205 اثر و محوطه تاریخی درکرمان / کوهبنان کریدور عبور انسان به سمت شرق ایران و داخل آسیا در دوره پارینه سنگی
برنامه بررسی و شناسایی باستان شناسی شهرستان کوهبنان استان کرمان علاوه بر شناسایی 205 اثر و محوطه تاریخی نشان داد که این منطقه یکی از کانون های اجتماعات در دوره پارینه سنگی و کریدور عبور انسان به سمت شرق ایران و داخل آسیا بوده است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،این بررسی ها به سرپرستی مشترک علیرضا سرداری عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی و مرتضی خانی پور، دانش آموخته دکتری باستان شناسی از دانشگاه تهران، در راستای تهیه نقشه باستان-شناسی کشور در حال اجراست.
علیرضا سرداری امروز «یکشنبه » با بیان اینکه شهرستان کوهبنان در شمال استان کرمان، از نظر جغرافیای فرهنگی، در طول تاریخ جزو یکی از بلوک های مهم منطقه  کرمان بوده و حتی در بعضی از دوران اسلامی، دامنه نفوذ آن تا بخش هایی از بهاباد و بافق در استان یزد نیز گسترش یافته تصریح کرد: بخش زیادی از این شهرستان کوهستانی است و از نظر منابع معدنی، غنی می باشد که در طول تاریخ نقش مهمی در زندگی مردمان این حوزه داشته است.
این باستان شناس گفت :آثار شناسایی شده شامل تپه ، محوطه ، بنا، آسیاب، آب انبار، بافت روستا، خانه های تاریخی، برج، قنات، معدن و کارگاه شدادی، گورهای سنگی، پناهگاه و محوطه های روباز می شود  که متعلق به دوره های مختلف است.
وی با اشاره به این نکته که در دوره پارینه سنگی تاکنون سه محوطه و یک پناهگاه شناسایی شده خاطرنشان کرد : پیش از این در سال 1962 میلادی، شواهدی از این دوره توسط رینهولد هوکراید، زمین شناس آلمانی در کوهبنان معرفی شده بود.
سرپرست  برنامه بررسی و شناسایی باستان شناسی شهرستان کوهبنان  اظهار داشت :با وجود این، بررسی های اخیر نشان می دهد که این منطقه یکی از کانون های اجتماعات این دوران و کریدور عبور انسان به سمت شرق ایران و داخل آسیا بوده است.
سرداری با بیان اینکه در دوران بعدی پیش از تاریخ، دو محوطه مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد شناسایی شده که تشابه زیادی با فرهنگ های عصر مفرغ کرمان به ویژه شهداد داشته تصریح کرد: درواقع این آثار، دلالت بر ارتباطات فرهنگی و تعاملات بازرگانی حوزه های جنوبی کرمان با استقرارهای فلات مرکزی ایران دارد که کوهبنان مسیر اصلی این ارتباطات بوده است.
در ادامه مرتضی خانی پور دیگر سرپرست برنامه بررسی و شناسایی باستان شناسی شهرستان کوهبنان  اظهار داشت :در دوران تاریخی، آثار دوران اشکانی و ساسانی شامل تپه ها، بناها، قلعه ها و گورهای پشته  سنگی در شهرهای کوهبنان و طغرلجرد شناسایی شده که بسیاری از این گورهای پشته سنگی در ارتفاعات و ستیغ کوه های منطقه پراکنده است.
او با بیان اینکه غالب استقرارها و آثار شناسایی کوهبنان متعلق به دوره اسلامی است که به ویژه با توسعه قنات ها، روستاهای زیادی شکل گرفته افزود: با توجه به منابع تاریخی و حضور جهانگردان، کوهبنان در این دوران با جمعیت زیاد و توسعه شهری، دارای مساجد، خانقاه ، برج ها، خانه های اعیانی و بازار بوده است که در این برنامه ثبت و مستندنگاری شده اند.
خانی پور خاطرنشان کرد :با توجه به منابع غنی معدنی، تاکنون 12 معدن مس، سرب ، روی و گل رخت شوی شناسایی و بقایایی از آثار شدادی و فلزکاری باستان نیز به دست آمده است.
وی با بیان اینکه بیشتر این معادن از نوع کانی های سرب و روی هستند که در منابع تاریخی، اشاره زیادی به آنها شده تصریح کرد : چنانکه کوهبنان یکی از مهم ترین مراکز تولید و فرآوری سرب و روی و معروف به توتیا بوده است.  

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما