1399/8/25 يكشنبه
کاوش در بزرگترین سد هخامنشی شناسایی شده / لزوم حفاظت و نگهداری سد بستان خانی
کاوش در سد بستان خانی، بزرگترین سد هخامنشی شناسایی شده تا کنون با هدف شناخت ، دست یابی به چگونگی ساختار سد و آگاهی یافتن از نقشه و طرح سازه های معماری آن در حال انجام است .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حمید رضا کرمی، سرپرست هیأت کاوش سد هخامنشی بستان خانی دیدگان امروز «یکشنبه » با اعلام این خبر گفت : سد بستان خانی در دشت دیدگان شهرستان خرمبید و 30 کیلومتری شمال خاوری محوطه میراث جهانی پاسارگاد قرار گرفته است.
او  این سد را با بلندای تاج 21 متر، دارازای 170 و پهنای 70 متر ، بزرگترین سد دوران هخامنشی دانست که تاکنون شناسایی شده است.
این باستان شناس تصریح کرد : با هدف شناخت و دست یابی به چگونگی ساختار سد و روش ساخت آن و همچنین آگاهی یافتن از نقشه و طرح سازه های معماری موجود در بستر و هسته سد کاوش باستان شناسی این اثر آغاز شد که با نزدیک شدن به روزهای پایانی کاوش داده های ارزشمندی از بخش های گوناگون سد و ساختارهای معماری آن به دست آمده است.
سرپرست هیأت باستان شناسی افزود: ساختارمعماری ورودی آبراه، بستر سنگی آب پخش و تنظیم کننده میزان خروجی آب، سازه معماری شرقی و اجاق ها بخشهایی است که مورد کاوش قرا گرفت و شناسایی شد.
کرمی خاطرنشان کرد :با توجه به آسیب هایی که در گذشته به کالبد سد رسیده طرح و برنامه ای از سوی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با هدف کاوش، مرمت، ساماندهی و معرفی تدوین شده که این کاوش با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، یکی از بخش های پژوهشی این برنامه است.
 او در پایان ابراز امیدواری کرد: این اثر بی همتا به همراه دیگر سازه های آبی هخامنشی که شاهکار مدیریت و مهندسی آب به شمار می آید از سوی مسئولین مورد توجه قرار گیرد تا ضمن انجام مطالعات و افزایش دانش در این زمینه، بتوانیم این مجموعه ارزشمند را حفاظت و نگهداری کنیم و زمینه بازدید علاقه مندان  پژوهشگران و گردشگران را از آن فراهم آوریم.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما