1399/8/25 يكشنبهبا همکاری پژوهشکده مردم شناسی :
همایش «توسعه پایدار » برگزار می شود
همایش توسعه پایدار توسط دانشگاه مازندران با همکاری پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود.‌

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی امروز «یکشنبه » با اعلام این خبر گفت:  پژوهشکده مردم شناسی در طی سال های اخیر با توجه به تفاهم نامه میان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه مازندران ، همکاری های گسترده ای با این مرکز داشته است.
سید قاسم حسنی عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران ، دبیر علمی همایش و رئیس هسته مردم شناسی دانشگاه مازندران نیز درباره این همایش اظهار داشت : توسعه، پدیده و مقوله ای چندبعدی است و به عملکرد جامعه در ابعاد گوناگون اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و غیره بستگی دارد.
 در ادبیات جدید توسعه و از منظر مکتب توسعه پایدار، توسعه مقوله ای کیفی، چندبعدی، جامع، انسانی و اجتماعی قلمداد می شود که از مسیر تغییرات اجتماعی در ساختارها و ایستارها صورت می گیرد.
دبیر علمی این همایش افزود : در این دیدگاه، ملاحظات برجسته ای از جمله ممانعت از تهی سازی منابع، توجه به سهم و منافع نسل های آتی از منابع موجود  و توجه به مسایل زیست محیطی در نظر گرفته شده است.
او گفت :مفهوم توسعه از نظر مولفه های تشکیل دهنده، روز به روز در حال تحول، تطور و وسیع تر شدن است وتوسعه را می توان فرآیندی دانست که متضمن بهبود مداوم در همه عرصه های زندگی اعم از مادی و معنوی، و بهبود بنیان های اقتصادی، اجتماعی، و سیاسی می باشد و انسان در این فرآیند، به حیاتی با عزت نفس و اتکاء به خود، همراه با گسترش دامنه انتخاب در محدوده پذیرفته شده، دست می یابد.
 این استاد دانشگاه مازندران افزود:  توسعه، ارتقای مستمر کل جامعه و نظام اجتماعی به سوی زندگی بهتر و انسانی تر و  در عین حال محیط زیست بوم  است. در پارادایم  توسعه یکی از ارکان توسعه که به آن توجه می شود توسعه بومی است.
سید قاسم حسنی گفت: استان مازندارن به عنوان منطقه ای که در خود ترکیب فرهنگ بومی و محیط زیست بومی را داراست و در طی زمان طولانی این دو عنصر  منطقه مازندران شکل داده ، در فرایند توسعه و تغییرات سازمان یافته و تحولات جدید، دگرگونی های قابل لمس و عیانی را تجربه کرده است.
او بیان کرد: همایش توسعه در استان مازندارن  از زاویه دیدگاه پژوهشگران و محققان می تواند چالش ها و راه کارهایی که فرایند توسعه در این استان بوجود آورده را نمایان سازد.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما