1399/4/25 چهارشنبه‎در پژوهشکده مردم شناسی صورت گرفت:
مطالعه طرح ها و نقوش در هنرهای سنتی جزیره قشم
« مطالعه طرح ها و نقوش در هنرهای سنتی جزیره قشم » با هدف شناسایی و ثبت ویژگی های دیداریِ نقوش و رنگ ها در هنرهای سنتی این منطقه توسط پژوهشکده مردم شناسی در حال انجام است .

.

‎به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی  امروز «چهارشنبه » با اعلام این خبر گفت : مهم ترین عواملی که هنرهای دیداریِ مناطق مختلف را از یکدیگر متمایز کرده و به مثابه شناسنامه و عوامل هویت بخش تلقی می شوند، طرح ها، نقوش و رنگ ها هستند.
او خاطرنشان کرد: به طور معمول، هر یک از نقشمایه ها دارای نامی محلی است و جایگاهی در باورها و نشانه شناسیِ مردم بومی دارد.  
رییس پژوهشکده مردم شناسی یکی از مناطقی را  که از این حیث کمتر مورد مطالعه قرار گرفته جزیره قشم عنوان کرد و افزود:  قشم بزرگترین جزیره ایران ،از دوران باستان، سکونتگاه انسان بوده است.
او با بیان اینکه هنرهای سنتی این جزیره همچون بسیاری از مناطق ایران، حائز ویژگی های تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی مخصوص به خود هستند تصریح کرد: با رویکرد مردم شناسی هنر ، این موضوع در طرح موظفی یکی از پژوهشگران پژوهشکده مردم شناسی مورد بررسی قرار گرفته است .
در ادامه علیرضا برفروشان مجری این طرح گفت:  با توجه به ضرورت شناسایی و حفظ میراث فرهنگی مناطق مختلف، پرسش اصلی در این تحقیق این است که  ویژگی های نقوش، رنگ ها و طرح های اصیل هنرهای سنتی در جزیره قشم چیست.
او هدف از اجرای این تحقیق را شناسایی و ثبت ویژگی های دیداریِ نقوش و رنگ ها در هنرهای سنتی جزیره قشم عنوان کرد و گفت: روش این پژوهش به صورت توصیفی ـ تحلیلی و گردآوری اطلاعات به صورت اسنادی و میدانی است و با توجه به اینکه این طرح پژوهشی در مرحله اقدام است، نتایج آن هنوز قابل ارائه نیست.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما