1398/9/10 يكشنبهده پهلوان خبر داد :
کشف 35مهر استوانه ای در قزوین / جایگاه سگز آباد در حوزه فرهنگی آشور
کاوش در گورستان نویافته عصرآهن 2 و 3 قره تپه سگزآباد به کشف 35 مهر استوانه ای از نوع مهرهای محلی و ایالتی آشوری منجر شد که نشان از جایگاه قابل توجه این محوطه در حوزه فرهنگی آشور دارد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، مصطفی ده پهلوان سرپرست هیئت باستان شناسی امروز «یکشنبه » با اعلام این خبر گفت :درادامه کاوش های باستان شناسی گورستان نو یافته عصرآهن 2 و 3 قره تپه سگزآباد بوئین زهرا ، تصمیم بر این گرفته شد که تمامی تمرکز پروژه کاوش بر ترانشه 12 گورستان نویافته مورد اشاره باشد و بتوان گاهنگاری دقیق و درستی از این گورستان ارائه کرد و به درک بهتری از شیوه ها و سنت های تدفین دوره های یاد شده برسیم.
او افزدود:بررسی های انسان شناسی جسمانی و پژوهش های ژنتیک، باستان جانور شناسی، سنت های تدفینی نادر و شواهد غنی حاکی از تعاملات و پیوند های فرهنگی و اقتصادی ساکنان این محوطه با مناطق دور دست لبه غربی فلات ایران و حوزه سیاسی ـ فرهنگی حکومت هایی از قبیل آشور و حوزه های فرهنگی غرب، شمال و شمال غرب ایران دارد.
این باستان شناس با بیان اینکه در کاوش ترانشه 12 در تابستان 1397، در گورستان شرقی قره تپه شواهد مهمی از 4 لایه تدفین بر روی هم و در سطح گسترده ای به دست آمد تصریح کرد: به دلیل محدودیت زمان و کمبود اعتبار مالی مورد نیاز کاوش در لایه های زیرین امکان پذیر نبود و هنوز اطمینانی از لایه های بیشتر تدفین و خاک بکر حاصل نشده بود.
وی خاطر نشان ساخت :در تابستان سال 1398 برای آگاهی از ماهیت این گورستان و تکمیل فرآیند پروژه، کاوش در ترانشه 12 از سر گرفته شد.
ده پهلوان با اشاره به این نکته که در این گورستان گورها جهت خاصی ندارند و حاشیه آنها با چند رج خشت احاطه شده اظهار داشت :بدون استثناء در تمامی گورها بقایای جانورانی از قبیل بز، گوسفند نابالغ، گاو، شتر و اسب به دست آمد که نشان از تدفین حیوانات در کنار مردگان دارد.
او افزود:در این گورها اشیاء دیگری از قبیل مهرهای استوانه ای، زیورآلات فلزی، سفالی و سنگی و ظروف سفالی متعلق به دوران آهن 2 و 3 وجود داشت که برخی از این ظروف از گونه ظروف آشپزخانه ای بزرگ هستند که در گورستان های عصر آهن همزمان به ندرت مشاهده می شوندو دیگ های سفالی پخت و پز که به تدفین جنین و نوزادان اختصاص یافته اند.
سرپرست هیئت باستان شناسی با بیان اینکه در روند کاوش در این ترانشه و در عین ناباوری با لایه پنجم تدفین نیز مواجه شدیم گفت:در این لایه پیکر یک اسب سان به دست آمد که به دلیل تراکم لایه های تدفینی کاوش در بافت این لایه امکان پذیر نشد و به فصل آینده موکول شد.
ده پهلوان در ادامه افزود: در این کاوش 35 مهر استوانه ای از نوع مهرهای محلی و ایالتی آشوری به دست آمد که نشان از جایگاه قابل توجه این محوطه در حوزه فرهنگی آشور دارد.
تاریخگذاری مطلق یافته ها با کمک موسسه باستان شناسی دانشگاه ورشو د ردانشگاه آکسفورد انجام گرفت و نتایج آن مهر تأیدی بر تاریخگذاری نسبی مواد فرهنگی عصر آهن 2 و 3 این محوطه از 1050 تا 820 پیش از میلاد است .
وی تصریح کرد :در میان یافته های این گورستان مهره های زینتی از جنس آنتیموان با خلوص بالای نود درصد به دست آمد که گویای پیچیدگی کارگاه های فلزکاری این عصر است.
سرپرست هیئت باستان شناسی با اشاره به این نکته تا کنون بر روی یافته های این گورستان 15 پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری در حوزه های باستان شناسی، باستان سنجی و مرمت در حال انجام و مقالاتی در دست انتشار است ابراز امیدواری کرد :نتایج علمی این پروژه بتواند سهم مهمی در روشن ساختن ابهامات دانش باستان شناسی عصر آهن 2 و 3 شمال فلات ایران داشته باشد.
او خاطرنشان ساخت : بخش عمده ای از توجه و توان هیأت کاوش صرف آموزش مهارت های فنی و عملی دانشجویان در کاوش ها و بررسی های باستان شناختی از قبیل، عکاسی حرفه ای در حین کاوش، طراحی فنی یافته ها، نقشه برداری، حفاظت و مرمت، شیوه های درست نمونه برداری یافته ها برای بررسی های آزمایشگاهی، باستان جانور شناسی، انسان شناسی جسمانی و ... شد.
ده پهلوان در پایان یادآور شد هیأت کاوش در گورستان قره تپه سگزآباد آمادگی خود را برای انجام همکاری های علمی میان رشته ای با متخصصان داخلی و خارجی در راستای باستان زمین شناسی، انسان شناسی جسمانی و فرهنگی (ژنتیک، تغذیه، بیماری های کهن)، باستان جانورشناسی، باستان گیاه شناسی، باستان سنجی ( به ویژه فلزگری کهن، تولید و توزیع زیورآلات کهن) اعلام می دارد.
گفتنی است ، منطقه سگزآباد از توابع شهرستان بوئین زهرا در 55کیلومتری جنوب مرکز استان قزوین واقع شده است.

برای دیدن عکس های بیشتر به آدرس زیر مراجعه نمایید
https://b2n.ir/854942

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما