1395/12/14 شنبهبراساس نتایج کاوش های باستان شناختی غار کلدر منتشره در یکی از معتبرترین مجلات جهان:
ایران یکی از نخستین زادگاه های انسان هوشمند است
نتایج کاوش باستان شناختی غار کلدر در خرم آباد نشان داد، ایران در زمره نخستین زادگاه های انسان های هوشمند است که برای اولین بار موفق به مهاجرت به قاره اروپا شدند.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهروز بازگیر، سرپرست کاوش باستان شناختی غار کلدر با اعلام این خبر گفت: نتایج کشفیات منحصر به فرد هیات مشترک ایرانی-اسپانیایی از کاوش باستان شناختی غار کلدر به تازگی درقالب مقاله ای مفصل در یکی از10 مجله برتر علوم چند رشته ای دنیا  (Scientific Reports)انتشار یافت.
به گفته این پژوهشگر در موسسه دیرین بوم شناسی و تکامل اجتماعی بشر، مقاله یاد شده حاصل 2 سال مطالعه بر روی آثار کشف شده از کاوش باستان شناختی غار کلدر است که با مشارکت 19 محقق بین المللی و در قالب تفاهم نامه علمی بین موسسه اسپانیایی با پژوهشکده باستان شناسی ایران و با همکاری فرانک بحرالعلومی و مولود سادات عظیمی از متخصصان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.
بازگیر گفت: تا امروز بیشتر دانشمندان و متخصصان این دوره، غرب آسیا به ویژه منطقه لوانت را محتمل ترین خاستگاه و منشاء انسان های هوشمندی می دانستند که برای نخستین بار موفق به مهاجرت به قاره اروپا شدند اما شواهد به دست آمده از تحقیقات غار کلدر، اینکه منطقه لوانت تنها مسیر مهاجرتی و یگانه خاستگاه انسان مدرن باشد را مورد تردید جدی قرار داده و نشان می دهد که پژوهش های بیشتری برای بازنگری فرضیه های پیشین  لازم است.

                                                                                                 ردپای انسان های هوشمند در لبنان و فلسطین اشغالی
او از میان مهمترین محوطه های باستانی در منطقه لوانت که تاکنون محل کشف قدیمی ترین سنگ ابزارهای انسان های هوشمند بودند به محوطه کسار اکیل Ksar Akil در کشور لبنان و غار منوت Manot در فلسطین اشغالی اشاره کرد.
او با اشاره به وجود نهشته های باستانی در لایه زیرین محل های تاریخ گذاری شده، گفت: این نهشته های باستانی حاکی از سکونت جوامع شکارگر و گرد آورنده غذا در این غار بیشتر از  پنجاه و چهار هزار و چهارصد سال است.
سرپرست کاوش باستان شناختی غار کلدر افزود: با توجه به تاریخ نگاری صورت گرفته از غار همیان 1 ، که نزدیکترین محوطه تاریخ نگاری شده به غار کلدر محسوب می شود، شاید بتوان تاریخی نزدیک به 148  هزار سال را برای لایه های زیرین غار کلدر (مربوط به دوره پارینه سنگی میانه) متصور شد.
او در ادامه خاطر نشان کرد: این در حالی است که شاید سالیابی مدرن تاریخی قدیمی تر یا جدیدتر از همیان را نشان دهد.
این باستان شناس با بیان این که تا کنون تاریخ مطلق شروع یا پایان هیچ کدام از ادوار پارینه سنگی ایران از جمله پارینه سنگی قدیم، پارینه سنگی میانه و پارینه سنگی جدید مشخص نشده بود، گفت: نتایج به دست آمده از غار کلدر نقطه عطفی در تاریخ این مطالعات و جایگاه ایران در پژوهش های پارینه سنگی جهان به عنوان کریدوری مهم برای مهاجرت و پراکنش انسان های هوشمند به قاره اروپا محسوب می شود.
بهروز بازگیر نتایج گاه نگاری های مطلق ازلایه 4 غار کلدر را قدیمی ترین تاریخ های به دست آمده از دوران پارینه سنگی جدید در ایران اعلام کرد.

                                                                                                      حضور پژوهشگران و نویسندگان صاحب نام از سراسر جهان
این پژوهشگر؛ از دیگر نکات حائز اهمیت را حضور نویسندگان سرشناسی همچون پروفسور اودلد کربونل، باستان شناس سرشناس اسپانیایی، پروفسور جان ون در ماد ، دیرین شناس شهیر هلندی، پروفسور مارسل اوت  باستان شناس نامی بلژیکی و پروفسور تاماس هیگام، باستان شناس و تاریخ نگار سرشناس انگلیسی دانست که نقش فراوانی در اعتبار بخشیدن و بالا بردن ضریب علمی  این پژوهش ایفا کرده اند.
او یادآور شد: در تاریخ مطالعات پارینه سنگی صورت گرفته درایران، این مقاله از نظر دارا بودن نویسندگان ایرانی و اعتبار انتشاراتی با ضریب اثر بخشی 5.228 در رده بندی مجلات علمی دنیا، بالاترین جایگاه را در تحقیقات پارینه سنگی ایران به خود اختصاص داده است. 

                                                                                                       مذاکرات مقدماتی یک پژوهشگر برای ثبت جهانی کلدر
او با تاکید بر اهمیت نتایج تحقیقات، جایگاه غار کلدر در مطالعات عمومی سیر تطور انسان مدرن و وجود نهشته هایی با شواهد فرهنگی مربوط به نئاندرتال ها در این محوطه، از انجام مذاکرات مقدماتی برای ثبت جهانی کلدر با طرف های اروپایی خبر داد.
این پژوهشگر ابراز تصریح کرد که با حمایت و پیگیری جدی مسئولین ثبت جهانی این محوطه دور از دسترس نخواهد بود.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما