1399/5/12 يكشنبه
بررسی باستان شناختی مجموعه معماری دستکند روستای آب اسک آمل/ وجود دستکند های مجموعه ای در 13 نقطه لاریجان
نخستین فصل پروژه بررسی و شناسایی باستان شناختی و خواناسازی مجموعه معماری دستکند روستای آب اسک بخش لاریجان شهرستان آمل استان مازندران در حال انجام است .

.

به گزارش روابط عموم پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، نرگس علائی بخش سرپرست هیئت باستان شناسی امروز «یکشنبه » با اعلام این خبر گفت : نخستین فصل از مطالعات باستان شناختی دستکند های روستای آب اسک بخش لاریجان شهرستان آمل استان مازندران با مجوز پژوهشگاه و با هدف  شناسایی ، خواناسازی ،  ثبت و ضبط مجموعه معماری دستکند این روستا در حال انجام است.
به گفته این باستان شناس ، معماری دستکند شیوه ای از معماری اﺳﺖ که گاهی در درون زمین و گاهی مانند این مجموعه در دل صخره ها قرار دارد و عمده ﻓﻀﺎها در اﯾﻦ روش با کنده کاری در دل صخره ها بوسیله ابزارهایی نظیر تیشه و کلنک ﺑﻪ وﺟﻮد ﻣﯽآﯾﺪ.
علائی بخش خاطرنشان کرد : علی رغم کثرت تعداد این گونه فضاها در سایر نقاط ایران از جمله لرستان، کردستان، همدان، خراسان، آذربایجان و ... از سوی محققان کمتر مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.
سرپرست هیئت باستان شناسی افزود: در 13 نقطه از منطقه لاریجان دستکندهایی به صورت مجموعه ای وجود دارد که بزرگترین آنها با تعدادی بالغ بر 150 دستکند مربوط به روستای آب اسک  است .
او با بیان اینکه هنوز اظهار نظر قطعی در مورد کابری این دستکندها  امکانپذیر نیست گفت : براساس مطالعات و بررسی های به عمل آمده و شکل و فرم معماری دستکندها کاربری هایی نظیر سکونتگاهی، مذهبی ، تدفینی ، دفاعی و همچنین بر اساس کاربریهای فعلی محل نگهداری احشام برای آنها متصور است.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما