1396/5/21 شنبه
جلوگیری از تخریب بیشتر محوطه تاریخی کهنه کلوخ خراسان جنوبی
تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه کهنه کلوخ خراسان جنوبی مرکزی تولیدی یا کارگاهی در قرون میانی اسلامی و برخوردار از سرباره کوره های فلزگری، پخت سفال و کانال سفال برای جلوگیری از تخریب بیشتر آن انجام شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد فرجامی، سرپرست گمانه زنی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه کهنه کلوخ در خراسان جنوبی امروز شنبه با اعلام این خبر گفت: متاسفانه از ابتدای قرن چهاردهم فعالیت های کشاورزی در دشت حسین آباد باعث تخریب این محوطه باستانی شده است.
به گفته این باستان شناس، برای حفاظت محوطه کهنه کلوخ از تخریب بیشتر و مطالعه داده ها و یافته های این محوطه ارزشمند، برنامه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم این محوطه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در تیرماه سال جاری به انجام رسید.
وی افزود: علاوه بر تعیین حریم محوطه، قلعه حسین آباد در داخل محوطه که بنایی صفوی است نیز مورد مطالعه و مستندنگاری قرار گرفت.
او با اشاره به آغاز تعیین حریم محوطه با استفاده و بررسی عکس های هوایی در دهه 40 و 50 شمسی گفت: در این تصاویر میزان تخریب  محوطه در طول این دوران مشخص است.
به گفته فرجامی، در این برنامه نزدیک به 25 گمانه در ابعاد مختلف برای تعیین حریم و محدوده باستانی آن حفر و مورد کاوش قرار گرفت.
این باستان شناس افزود: سفالینه ها و داده های حاصل از گمانه عکاسی، طراحی و ترسیم شده و گزارش کامل این برنامه تحویل پژوهشکده باستانشناسی می شود و در پایان کار و پس از مشخص شدن محدوده محوطه، حریم آن با تابلو مشخص شد.
او با اشاره به ارتباط محوطه باستانی کهنه کلوخ با قلاع قرون میانی اسلامی(اسماعیلی) در محدوده سربیشه و مومن آباد گفت: داده های مشابه این محوطه را در قلاعی چون قلعه کوه سربیشه، قلعه کوه درح، قلاع ناحیه گرسک و قلعه کل حسن صباح(مومن آباد) می توان مشاهده کرد.
به گفته فرجامی، مشابه یافته های این فصل را در محوطه کهنک در 40 کیلومتری غرب این محوطه نیز می توان مشاهده کرد.
این باستان شناس در پایان اظهار داشت: کهنه کلوخ از محدود محوطه های ارزشمند و غنی قرون میانی اسلامی در شرق رشته کوه مومن آباد مرکز اسماعیلیه در خراسان جنوبی و شهرستان سربیشه به حساب می آید.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما