1397/1/28 سه شنبهدر بررسی های باستان شناسی مشخص شد:
اوج آبادانی تل ضحاک واقع در استان فارس در دوره اشکانی و هخامنشی بوده است
براساس بررسی های باستان شناسی تل ضحاک که در دوره اشکانی، ساسانی و قرون اولیه اسلامی به اوج گسترش و آبادانی خود رسیده، در دوران عیلام، هخامنشی و سلوکی نیز از اهمیت زیادی در منطقه برخورار بوده است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،محمدصادق روستایی سرپرست هیات باستان شناسی امروز سه شنبه با اعلام این خبر  گفت:محوطه تل ضحاک در سه کیلومتری جنوب شهر فسا در استان فارس قرار دارد که در سال 1310 خورشیدی با شماره 15 به ثبت ملی رسیده است.
او افزود:هرچند پیش از انقلاب اسلامی فعالیت های باستان شناختی اندکی در این محوطه انجام شد ولی هیچوقت این محوطه به طور کامل و به عنوان یک استقرار شهری مورد پژوهش قرار نگرفت.
این باستان شناس با اشاره به نادیده گرفته شدن این محوطه پس از انقلاب تصریح کرد:تنها در سال 1391 تعیین عرصه و حریم محوطه توسط سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگریاستان انجام شد.
او اظهار داشت:بنابراین لازم بود برای از سرگیری پژوهش های باستان شناختی، ابتدا محوطه به طور کامل مورد بررسی روشمند قرار گیرد.
روستایی مهمترین اهداف طرح بررسی روشمند باستان شناختی محوطه تل ضحاک را گاهنگاری نسبی محوطه، شناسایی گستره محوطه، درک مناسبات فرهنگی منطقه ای و فرامنطقه ای با استناد به مطالعه یافته های سطحی، سنجش و آزمون یکی از شیوه های بررسی میدانی برای محوطه های با وسعت زیاد و همچنین توجه بیش از پیش به این محوطه چنددوره ای مهم دانست.
او تصریح کرد:با توجه به زمان، بودجه، وسعت محوطه و همچنین وضعیت ظاهری که اکثر بخش های آن تبدیل به زمین های کشاورزی یا ساخت و سازهای روستایی شده، روش بررسی متناسب با این شرایط انتخاب شد تا بتوان بیشترین حجم اطلاعات را استخراج کرد.
سرپرست هیات باستان شناسی با بیان اینکه هرچند تا انجام مطالعات دقیق یافته های سطحی جمع آوری شده از محوطه نمیتوان اظهار نظر دقیقی در مورد شرایط استقراری محوطه کرد افزود: ولی با توجه به پراکندگی مواد فرهنگی، می توان  وسعت کنونی محوطه را حدود 600 هکتار برآورد کرد.
او گفت:علاوه براین بنظر میرسد استقرار از هزاره چهارم پیش از میلاد تا قرون میانه اسلامی به طور پیوسته در این محوطه وجود داشته است که در دوره اشکانی، ساسانی و قرون اولیه اسلامی به اوج گسترش  و آبادانی خود میرسد.
به گفته وی،علاوه بر این، با استناد به یافته های سطحی، محوطه تل ضحاک در دوران عیلام، هخامنشی و سلوکی نیز از اهمیت زیادی در منطقه برخورار بوده است.
طرح بررسی روشمند باستان شناختی محوطه تل ضحاک فسا در استان فارس با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما