1398/9/11 دوشنبهیک استاد دانشگاه مطرح کرد :
در آینده پژوهی برای تخیل انسان ها ارزش قائلیم
عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران گفت : در آینده پژوهی برای تخیل انسان ها ارزش قائل هستیم با این حال بمنظور برنامه ریزی برای آینده باید نقطه اشتراک گذشته، حال و آینده را بررسی کنیم تا یک آینده باورپذیر برای برنامه ریزی مطلوب به دست آوریم.

.


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، معاونت فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه در راستای تفاهم نامه مبادله شده بین دانشگاه تهران و این مرکز، نشست« آینده پژوهی» را با هدف آشنایی پژوهشگران با مبانی و روش های آینده پژوهی برگزار کرد.
محمد مهدی ذوالفقارزاده عضو هیات علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در این نشست در خصوص فلسفه آینده پژوهی در عصر حاضر گفت: آینده پژوهی در گرو مفهوم تغییر نهفته بوده و هدف از آن این است تا با بررسی آینده باعث شود تا تغییرات پیش آمده ما را غافلگیر نکرده و با یک آمادگی همه جانبه به سوی آن پیش برویم.
وی تصریح کرد: مدیریت راهبردی و استراتژیک در حوزه آینده پژوهی از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید دقت کرد که تغییر هم خواستگاه و هم هدف آینده پژوهی را تشکیل می دهد.
این پژوهشگر با اشاره به اینکه سازمان ها با روش های سنتی به دنبال تغییر و آماده سازی خود برای آینده هستند اظهار کرد: سازمان های ما تلاش می کنند به وسیله اسناد بالادستی، چشم اندازهای چندین ساله و یا تغییرات مدیریتی خود را برای تطبیق پذیری با آینده آماده کنند که این امر به دلیل پیچیدگی هایش ممکن پذیر نیست.
وی ادامه داد: مهمترین روش برای تطبیق پذیری برای آینده تحول و تغییر نگرش و ذهنیت هاست و این تغییر در آینده نگری از حوزه برنامه ریزی و سیاست گذاری ، آگاهی بخشی و چشم انداز شروع شده و به شبکه سازی مدیریتی و مشارکت در آن خاتمه می یابد.
ذوالفقارزاده به رویکردهای سنتی به آینده نگاری در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه هنوز در کشور ما از روش هایی مانند چشم انداز های بلند مدت برای پیش بینی آینده و توسعه کشور استفاده می شود که علاوه بر هزینه های بالای تنظیم، تفسیر و گزارش گیری بازدهی زیر 50 درصد دارند.
وی روش جایگزین برای برنامه های چشم انداز را آینده نگاری تخصصی با مشارکت تمامی ذی نفعان دانست و افزود: باید به سویی پیش رویم که در کشور دو رویکرد اصلی آینده پژوهی یعنی اکتشاف و هنجاری به طور دقیق مورد مطالعه قرار گرفته و با استفاده از سناریوهای آن بتوان ساختارهای مدیریتی و اهداف را مشخص کرد و به سوی آن رهسپار شد.
ذوالفقارزاده افزود: در آینده پژوهی برای تخیل انسان ها ارزش قائل هستیم با این حال برای برنامه ریزی برای آینده باید نقطه اشتراک گذشته، حال و آینده را بررسی کنیم تا یک آینده باورپذیر برای برنامه ریزی مطلوب به دست آوریم.
این عضو هیات علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در پایان مصداق ها، روش های مطالعاتی و رفرنس های تحقیق و پژوهش در حوزه آینده پژوهی را به پژوهشگران ارائه کرده و از آن ها خواست که پس از مطالعه موارد مشابه و رفرنس های ایرانی و خارجی در نشست  بعدی حضور یابند.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما