1397/5/16 سه شنبه
گمانه زنی برای آوار برداری و خوانا سازی حمام شاه عباسی در تاکستان
عملیات آوار برداری و خوانا سازی حمام شاه عباسی یکی از آثار با ارزش دوران اسلامی در تاکستان قزوین انجام شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رضا آخوندی، سرپرست عملیات آوار برداری و خوانا سازی حمام شاه عباسی «امروز سه شنبه» با اعلام این خبرگفت: شهر تاکستان در شمال غربی فلات مرکزی ایران و ۳۰ کیلومتری جنوب باختری قزوین قرار دارد و هسته اولیه این شهر در جنوب خاوری آن واقع شده که تپه خُله کوه نام دارد.
او با اشاره به این نکته که این محوطه دارای آثاری از هزاره پنجم پیش  از میلاد و دوره سلاجقه تا دوران معاصراست، گفت: بنای حمام شاه عباسی که تا اواخر دوره پهلوی کاربری خود را حفظ کرده بود، یکی از آثار با ارزش دوران اسلامی و احتمالا دوره صفویه است که در جنوب غربی محوطه خله کوه قرار دارد.
به گفته این باستان شناس، با توجه به رشد سریع شهرنشینی و استفاده نکردن از حمامهای عمومی، این سازه به تدریج اهمیت خود را از دست داده و در 40 سال اخیر به محل دپوی نخاله های ساختمانی تبدیل شده و در حال حاضر هیچگونه شواهدی از بقایای آن در سطح محوطه مشاهده نمی شود.

آخوندی با اشاره به صدور مجوز عملیات آوار برداری و خوانا سازی حمام شاه عباسی توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: با استناد به اطلاعات محلی و عکس هوایی سال 1345 شهر تاکستان، محل احتمالی بنای مذکور در جنوب غربی محوطه خله کوه جانمایی و گمانه زنی در محدوده جانمایی آغاز شد.
او افزود: تا این مرحله بیشترین یافته های به دست آمده در محدوده گمانه ها شامل زباله و نخاله های ساختمانی دوران معاصر،  قطعات شکسته سفال و بقایای آجرهای شکسته و گاه سالم دوران اسلامی است.
وی اظهار داشت: آجرهای یاد شده با ابعاد 17× 17، 20×20، 23×23، 25×25  سانتیمتری، احتمال قرارگیری بنای حمام شاه عباسی در این محدوه را افزایش می دهند.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما