1396/7/19 چهارشنبه
کتاب «دیدن دوست »منتشر شد
کتاب «دیدن دوست »اسکیس هایی از بناها و بافتهای تاریخی ایران، کار محمد حسن (کیا )مومنی ،توسط انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، این کتاب 273صفحه ای با طراحی جالبی به معرفی بناهای تاریخی و دیدنی 45شهر ایران می پردازد .
کتاب "دیدن دوست "همچنین به شعر های زیبایی از شاعران بزرگ ایران زمین چون سعدی ، حافظ ، خیام ، رودکی ، سنایی ، مولانا ، ناصر خسرو ، عبید زاکانی ، ابن حسام ، نظامی ، بابا طاهر ، سهراب سپهری ، نیما یوشیج و .... مزین شده است .
در دیباچه این کتاب به قلم سید محمد بهشتی آمده است :در واقع هر چه مستند سازی ها برای نگاهبانی از وجه زوال پذیر آثار اهمیت دارد ، به کارهایی مثل "دیدن دوست "نیز احتیاج مبرم داریم تا آن عطر و طعمی که مستند نگار ها از انتقالش عاجزند را نیز تداوم بخشیم و خلق این قبیل آثار به سان گرفتن گلاب در مقابل گل و عصاره در مقابل تفاله هستند که از چرخه کون و فساد فراتر رفته و به مرحله ای رسیده اند که جان موضوع را بی قید جسمش ، در مختصات مکان و زمان جابجا می کنند .
چشمی که به دیدن این حقیقت قادر شود  لابد یک پارچه سرشار از اشتیاق می گردد تا یکسر بدان دوخته شود و دل را خوش دارد به وجود آن دیدنی ها ، کم کم کار به جایی می رسد که درک تمایز میان بودن و دیدن و آن گوهر حقیقت دشوار می شود چون ناظر و منظر در هم می آمیزند و دیگر معلوم نیست که گوهر دیده شده یا دیده گوهر .
در پیشگفتار کتاب به قلم سید احمد محیط طباطبایی نیز می خوانیم :هر چند ترسیم و طراحی ، هزارن سال سابقه دارد و تکنیک های آن توسط انسان های اعصار مختلف ابداع و کار شده است ، اما با توسعه دانش و تجربیات ، نظر گاه هایی که مفهوم و محتوای خاصی را القا می کند با نقطه، خط ، سطح و حجم که خود به تنهایی قابلیت برون ریزی احساسات و عواطف افراد را دارند در آمیختند ، تا امروز اسکیس به جلوه ای کامل از بیان سمبلیک در معماری مبدل شود .
این هنر درست آن جوهر خلاقانه ای است که روابط بین فضا و ایده ها را آشکار می کند و آنگونه است که بزرگان از اسکیس و راندو به عنوان یکی از جلوه های معماری یاد می کنند.
اگر چه امروزه از آثار ارزشمند تاریخی –فرهنگی مستندات متنوع دیگری نیز قابل دسترس است اما این اسکیس ها خود به تنهایی بیانگر شکوه و عظمت معماری این مرزو بوم است که دیدن آنها خاطره ای ماندگار را موجب می گردد .
امیدواریم کتاب حاضر تجسمی ناب از شکوه معماری ایرانی را به دست دهد تا همچنان تداوم عظمت معماری و شهرسازی ایران را شاهد و ناظر باشیم .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما