1397/11/17 چهارشنبهعمرانی در نشست با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم ترکیه مطرح کرد :
کندوان در حسرت جهانی شدن
در حالیکه تعداد گردشگران در کاپادوکیه ترکیه روز به روز در حال افزایش است یکی از جنبه های مثبت روستای کندوان برای ثبت جهانی که همانا فعالیت دامپروری و کشاورزی اهالی در منطقه بوده از میان رفته و صنایع دستی عرضه شده متناسب با تولیدات روستا نیست که این ثبت جهانی کندوان را مشکل می کند .

.

 به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،  بهروز عمرانی سرپرست پژوهشگاه  این مطلب را در «نشست با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم ترکیه » به منظور بررسی راه های معرفی فرهنگ های مشترک ایران و ترکیه در دانشگاه ارزروم مطرح کرد .
او با اشاره به ارتباطات گسترده فرهنگی میان ملت ایران و ملت ترکیه تصریح کرد :ارتباط ملت ها مرزهای سیاسی نمی شناسد و ارتباطی به حکومتها ندارد به نحوی که ما از هزاران سال پیش با جنوب شرق ترکیه دارای مشترکات هستیم .
عمرانی با بیان اینکه ارتباط ایران از گذشته با شرق و جنوب شرق ترکیه قوی بوده به برخی از محوطه های تاریخی این کشور اشاره کرد و گفت : مطالعات در تپه زاغه قزوین و دشت کاشان بر روی بقایای استخوانی بزها نشان داد که این حیوان7500سال پیش از جنوب شرق ترکیه به ایران آمده و 2500سال پیش تر اهلی شده اند .
او در تشریح موضوع انتشار جریان فرهنگی و تمدنی به ارتباط تنگاتنگ ایران و ترکیه از  10هزار سال پیش اشاره و تصریح کرد :منابع ابسیدین(ابزار بشر در دوران سنگ ) که تمام نیاز روزمره و جنگ افزار ما را تأمین می کرده از منابع کوه های اطراف دریاچه وان تأمین می شده که اگر این منابع که امروز ثابت شده در مناطقی نظیر جیرفت ، دهلران و ... وجود دارند ،نبودند امروز امکان بهره بری از تکنولوژی ابزارهای برنده را نداشتیم .
                                                                              با توجه به اشتراکات فرهنگی ایران و ترکیه مرزهای تعیین شده تصنعی اند
سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، با اشاره به گستره ارتباط فرهنگی ایران و ترکیه تصریح کرد : مرزهای تعیین شده تمامی تصنعی هستند زیرا که ارتباطات فرهنگی خیلی عمیق تر از اینها است .
عمرانی در ادامه با مقایسه روستای کاپادوکیه (دره گورمه) ترکیه با روستای کندوان آذربایجان شرقی تصریح کرد : تعداد بازدید کنندگان روستای کاپادوکیه با وجود خالی بودن از سکنه در سال 2017دوبرابر شده در حالیکه روستای کندوان با وجود جریان داشتن زندگی در آن در شرایط مناسب نیست که این امر امکان ثبت جهانی آن را مشکل می سازد.
او تصریح کرد : فعالیت دامپروری و کشاورزی اهالی روستای کندوان در منطقه که یکی از جنبه های مثبت این منطقه برای ثبت جهانی بود از میان رفته و هم اکنون محصولات صنایع دستی عرضه شده متناسب با فعالیت های صنایع دستی روستا نیست.
عمرانی با اشاره به روابط یکسان فرهنگی و پیوسته با جنوب شرق ترکیه و شمال شرق بین النهرین افزود :این جریان فرهنگی کمک می کند که بتوانیم اشتراکاتمان رابشناسیم.
او در ادامه پیشنهاد داد؛ نشست های دو طرفه با حضور کارشناسان و نمایشگاه مردم شناسی برای شناخت فرهنگ های مشترک برگزار شود . 
                                                                                                        کم کاری در حوزه دیپلماسی
سجاد سلطان زاده سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم با اشاره به ظرفیت های فرهنگی موجود میان کشور ایران و ترکیه بر برگزاری نشست و همایش هایی در این زمینه تأکید و تصریح کرد :دراین برنامه ریزی ها دانشگاه ارزروم را مبدا قرار داده و تلاش می کنیم در برنامه های آتی از ظرفیت دانشگاه های بزرگ ترکیه نیز استفاده کنیم .
او با اشاره به اینکه تا کنون فعالیتی برای شناساندن فرهنگ ایرانی و بیان نقاط مشترک  آن با ترکیه صورت نگرفته گفت : با وجود تنها سه ساعت فاصله ازایران تا ارزروم اهالی این استان نه غذای ایرانی می خوردند و نه موسیقی ایرانی گوش می دهند و این نشان از کم کاری ما در حوزه دیپلماسی است .
سلطان زاده در ادامه ابراز امیدواری کرد با تلاش های گسترده در حوزه دانشگاهی و پژوهشی بتوان نقاط مشترک فرهنگ ایران و ترکیه را طرح و زمینه همکاری های فرهنگی را فراهم کرد .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما