1396/6/21 سه شنبهتوسط هنرمندان گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت می گیرد:
بازسازی محراب مسجد امام علی (ع)
بازسازی محراب مسحد امام علی (ع)، ساخت دو کتیبه برای ساختمان نهاد ریاست جمهوری، دو سردر برای سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و یک سردر برای پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ساخت میزهای سرامیکی قاجار از جمله برنامه های کارگاه سفال و سرامیک گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه در سال جاری است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فرهاد فرهی، مسول پشتیبانی کارگاه سفال گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری امروز سه شنبه با اعلام این خبر گفت: پروژه بازسازی محراب مسجد امام علی (ع) در واقع طرح محرابی مربوط به دوره ایلخانی است که نمونه اصلی این طرح با تکنیک زرین فام کار شده است.
او با اشاره به اجرای مراحل پژوهشی پروژه گفت: در حال حاضر بزرگترین نمونه خشت پروژه در ابعاد یک متر در یک متر و ضخامت 8 سانتیمتر در حال ساخت است و امیدواریم با حمایت و تامین بودجه مناسب بتوانیم کار را ادامه دهیم.
این هنرمند درباره مراحل ساخت این خشت گفت: در ابتدا با گچ روی ام دی اف کار می کنیم و بعد از آن قالب گرفته و در نهایت خشت گلی را داخل قالب گچی قرار می دهیم تا کلیت کار صاف باشد این در حالی است که در کار اصلی هم با توجه به تکنولوژی های آن زمان، موج های زیادی وجود دارد.
آلیه نجفی، مدیر پروژه کتیبه های دفتر ریاست جمهوری در پاستور نیز با اشاره به این که طرح کتیبه ها، لچک ترنج و نقوش وسط هم اسلیمی ختایی است گفت: این طرح های اصیل سنتی ایرانی را می توان به وفور در کاشیکاری های بناهای دوران صفویه مشاهده کرد.
او با اشاره به طراحی پروژه توسط مرتضی اسدی افزود: طراحی پروژه در فروردین سال 1395 آغاز و تیرماه به اتمام رسید و بعد از تایید، کار آغاز شد.
نجفی ضمن توضیح مراحل ساخت کتیبه ها گفت: با توجه به این که بنای ساختمان ریاست جمهوری ثبت آثار ملی است هنگام نصب کتیبه ها نباید به اصل بنا آسیبی وارد شود بنابراین این مرحله کاری بسیار تخصصی خواهد بود.  

                                                                                                         ساخت میزهای سرامیکی قجری
سعید سالکی، یکی دیگر از استادکارهای کارگاه سفال از ساخت میزهای سرامیکی قاجار خبر داد و گفت: میزهای اصلی که در کاخ گلستان نگهداری می شوند در گذشته به سفارش دربار قاجار ساخته شده بودند و تنها 7-8 نمونه از این میزها موجود است که تکنیک ساخت آنها بسیار پیچیده و مشکل است.
او این میزهای سرامیکی را به اصطلاح میزهای قهوه خوری دوران قاجار دانست و افزود: در حال حاضر تلاش می کنیم با ساخت فرمول گل جدید نه تنها به فناوری ساخت این میزها دست پیدا کنیم بلکه کیفیت کار را نیز افزایش داده و کاری ظریف تر و سبک تر ارایه کنیم.
او با اشاره به زمان بر بودن این پروژه گفت: احتمالا در یک سال تنها موفق به آماده کردن 5 نمونه از این میزها خواهیم شد.

                                                                                                       آشنایی با آزمایشگاه لعاب کارگاه سفال و سرامیک
حجت عباسی، یکی از کارشناسان آزمایشگاه لعاب کارگاه سفال و سرامیک نیز در تشریح فعالیت های این کارگاه گفت: کارگاه سفال شامل قسمت سفال و کار با گل، ساخت حجم ها، نقاشی و لعاب زدن و آزمایشگاه لعاب کارگاه سفال است.
به گفته وی، آزمایشگاه لعاب کارگاه سفال، مسولیت ساخت لعاب ها و رنگ های مختلف را برای مجموعه کارگاه سفال برعهده دارد.
او با اشاره به این نکته که لعاب ها براساس نیاز هنرمندان یا نگاه کلی مجموعه ساخته می شوند، گفت: هنرمندان رنگ ها را انتخاب کرده و آزمایشگاه براساس نیاز انها رنگ لعاب ها را می سازد، در واقع در این آزمایشگاه درباره رنگ، نحوه ساخت و اجرای آن به هنرمندان مشاوره لازم داده می شود.
این هنرمند با تاکید بر این که در یک اثر هنری فاخر سفال یک مجموعه شامل طرح و نقش، تکنیک، نوع لعاب و اعمال آن و فرایند اجرا و پخت موثر است، دو کتیبه ساختمان نهاد ریاست جمهوری را از جمله کارهای فاخر این کارگاه دانست.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما