1399/6/24 دوشنبه
شناسایی 77 محوطه و اثر تاریخی در شهرستان فهرج کرمان
طی مرحله نخست «بررسیهای باستان شناسی شهرستان فهرج» در استان کرمان که از سوی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری این استان ، در چارچوب اهداف سامانه ملّی نقشه باستان شناسی کشور و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، اجراء شد 77 اثر و محوطه تاریخی و باستانی مورد شناسایی و مطالعه قرار گرفت.

.


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، شهرام زارع سرپرست گروه بررسیهای باستان شناسی شهرستان فهرج امروز «دوشنبه » با اعلام این خبر گفت : شهرستان فهرج که در شرق استان کرمان و در مرز کرمان و سیستان در حاشیه کویر لوت واقع شده، تا اواخر دهه 1380 به عنوان یکی از بخش های شهرستان بم به شمار می آمد و پس از آن در چارچوب تقسیمات جدید کشوری به عنوان شهرستانی مستقل شناخته شد و امروزه بطور مستقل دارای نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری است.
این باستان شناس خاطرنشان کرد :فهرج علی رغم بهره مندی از میراث فرهنگی و طبیعیِ غنی و متنوع، شاهد تحقیقات باستان¬شناسی اندکی بوده است.
او افزود : در این فصل از بررسیها تمرکز مطالعات بر بخش «نگین کویر» در جنوب و جنوب شرقی شهرستان فهرج بود و در این محدوده حدود 80 اثر و محوطه مورد شناسایی و مطالعه مقدماتی قرار گرفت که این آثار عمدتاً شامل تپه و استقرارگاه، مجموعه و محوطه های گسترده، قلعه، اقامتگاه های رعیتی، گورستان، بناهای منفرد، کوره و نظایر اینها است.
سرپرست گروه بررسیهای باستان شناسی شهرستان فهرج  اظهار داشت :آثار شناسایی شده در فهرج اگرچه شامل طیف متنوعی از دوره پارینه سنگی تا معاصر را شامل می شود، اما عمده محوطه های شناسایی شده در بخش مذکور مربوط به دوران تاریخی و اسلامی است.
زارع با بیان اینکه برخی از مهم ترین محوطه های باستانی منطقه در نزدیکی رودخانه ای فصلی شکل گرفته اند که منشعب از رود نسا است و از جنوب آبادیِ مهدی آباد اولیاء می گذرد اظهار داشت :ابداع و رواج فناوری قنات نقطه عطفی در شکل گیری و شکوفایی استقرارگاه های این منطقه بوده و قنات نقش کلیدی در شکل گیری و نیز افول استقرارگاه های این منطقه داشته است.
این باستان شناس اظهار داشت : شواهد باستان شناسی حاکی از آن است که اقتصاد معیشتی منطقه عمدتاً مبتنی بر باغداری و کشاورزی بوده و سامانه های آبیاری و آبرسانی پیشرفته ای وجود داشته ، بویژه در استقرارگاه های شهری تأسیسات آبرسانی جالب توجهی شناسایی شده است.
او گفت :طی سال های گذشته، مناطق فهرج، ریگان و نرماشیر ذیل «منظر فرهنگی بم» مورد مطالعه قرار می گرفت و هیئت حاضر نیز مطالعات خود را در همین چارچوب دنبال می کرد، اکنون با توجه به شناخت بهتری که نسبت به این مناطق به دست آمده به نظر می رسد آثار فرهنگی این مناطق به رغم پیوستگی قابل توجهی که با پهنه بم دارند، خود واجد ارزش های ویژه ای هستند که قبلاً کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.
سرپرست گروه بررسیهای باستان شناسی شهرستان فهرج  خاطرنشان کرد : فهرج شهرستانی نوپا و محروم در شرق استان کرمان است که رو به توسعه دارد و این امر ضرورت شناخت آثار فرهنگی منطقه و انجام بررسیهای فراگیر باستان شناسی را دوچندان کرده بود.
او گفت : علاقمندی مردم و مقامات محلی بویژه مسؤولان فرمانداری فهرج به مسایل میراث فرهنگی و تمدنی منطقه قابل تحسین است و شناخت میراث فرهنگی منطقه گامی مهم و بنیادی برای حفاظت از این میراث است و برای محرومیت زدایی از چهره منطقه نیز می تواند منشأ اثر باشد.
وی در پایان تصریح کرد :«بررسیهای باستان شناسی شهرستان فهرج» با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان شناسی و در چارچوب طرحهای تحقیقاتی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان، به منظور تدوین نقشه باستان شناسی کشور انجام می شود.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما