1396/6/22 چهارشنبهدر بررسی های نجات بخشی باستانی صورت گرفت:
شناسایی 12 اثر تاریخی در بررسی مسیر انتقال آب خلیج فارس در حوزه استان کرمان
بررسی مسیر انتقال آب خلیج فارس در حوزه استان کرمان در دو شهرستان سیرجان و رفسنجان و بخشی از شهرستان شهربابک، به شناسایی12 اثر تاریخی از جمله سایت های فلزکاری باستانی منجر شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محبوبه ناصری طهرانی، سرپرست گروه بررسی نجات بخشی مسیر انتقال آب خلیج فارس به شرکت های گل گهر سیرجان و مس سرچشمه رفسنجان امروز چهارشنبه با اعلام این خبر گفت: طرح پیشنهاد خط لوله انتقال آب خلیج فارس به  شرکت های گل گهر سیرجان، مس سرچشمه رفسنجان و چادرملو یزد در 3 فاز و از بندرعباس تا یزد اجرا می شود.
به گفته این باستان شناس، فاز نخست طرح، خط انتقال آب به طول 292 کیلومتر از بندرعباس تا گل گهر سیرجان، فاز دوم از گل گهر تا مس سرچشمه رفسنجان به طول 136 کیلومتر و فاز سوم از مس سرچشمه تا معدن سنگ آهن چادرملوی یزد به طول 307 کیلومتر است.
او افزود: بررسی و شناسایی این مسیر در حوزه استان کرمان در دو شهرستان سیرجان و رفسنجان و بخشی از شهرستان شهربابک با تامین بودجه آن از طرح های عمرانی و پس از ارسال مجوز لازم از پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از تاریخ 12 مرداد ماه تا 12 شهریور ماه سال جاری به صورت  پیمایشی و با احتساب یک و نیم کیلومتر از هر دو سمت خط لوله  انجام شد.
این باستان شناس با اشاره به شناسایی دوازده اثر تاریخی در این بررسی گفت: آثار به دست آمده شامل  گورستان تاریخی، آسیاب آبی، سایتهای فلزکاری باستانی و زیستگاه ها است.
او با بیان این که بیشتر این آثار مربوط به دوره اسلامی بوده است، گفت: آسیاب آبی مربوط به دوره اسلامی متاخر و محوطه های فلزکاری متعلق به دوره اسلامی میانه است.
او در ادامه گورستان ها را متعلق به دوران تاریخی و اسلامی دانست.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما