1398/9/9 شنبه
زری بافی در روستای ملی ابریشم کشی بسک رونق گرفت
به همت گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری هنر جویان روستای ملی ابریشم کشی بسک آموزش زری بافی دیده و در حال حاضر با تنها نمونه دستگاه زری بافی استان خراسان رضوی مشغول به تولید پارچه نفیس زربفت اند.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید عبدالمجید شریف زاده رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه ، امروز «شنبه » با اعلام این خبر گفت :روستای بسک از توابع بخش بایگ شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی به عنوان نخستین روستای ملی صنایع دستی کشور درحرفه ابریشم کشی انتخاب شد و هم اکنون مقدمات ثبت جهانی آن در حال پیگیری و انجام است.
او افزود:طی تفاهم نامه بین گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی سه نفر هنرجو برای یاد گیری زری بافی از روستای ملی بسک به تهران آمده و در کارگاه زرفی بافی این مرکز آموزش های لازم را جهت بافت و کار با دستگاه زری بافی آموختند.
شریف زاده تصریح کرد :همزمان اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی زیر نظر گروه پژوهشی هنرهای سنتی شروع به ساخت یک دستگاه زری بافی با سیستم ژاکارد نمود.
او اظهار داشت :این دستگاه پس از آماده شدن با تلاش کارشناسان زری بافی گروه پژوهشی در روستای یاد شده نصب و آماده بهره برداری شد.
به گفته رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، هنرجویان آموزش دیده روستای بسک هم اکنون با تنها نمونه دستگاه زری بافی استان خراسان رضوی مشغول به تولید پارچه نفیس زربفت شده اند.
شریف زاده با بیان اینکه  پارچه زربفت از نخ طلا و ابریشم طبیعی بافته می شود و این دست بافته  فاخر ریشه ایی بیش از 2000 سال در ایران دارد گفت : این هنر هم اکنون در شهرهای تهران ، کاشان، اصفهان ، یزد، نوشهر، قائم شهر و روستای ملی بسک در استان خراسان رضوی با حمایت گروه پژوهشی  هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،  انجام می گیرد.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما