1397/8/14 دوشنبه
کشف آثار دوران اسلامی در تپه باستانی روستای قمی‌آباد
گمانه‌زنی اضطراری در اراضی قمی‌آباد منجر به کشف آثاری – به احتمال فراوان – از دوران اوایل اسلامی،‌ خصوصا عصر سلجوقیان شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، میثم علیئی، سرپرست کاوش در منطقه‌ روستای قمی آباد امروز«دوشنبه »با اعلام این خبر گفت : این تپه‌ کوچک در یک ملک خصوصی، کنار تپه‌  اصلی قرار گرفته است و با توجه به ساخت و سازهای انجام شده در داخل ملک، کاوش اضطراری در این تپه در دستور کار قرار گرفت.
او افزود :بخشهای قابل توجهی از تپه تخریب شده و فضای باقی مانده چندان وسعتی نداشت به همین دلیل، با توجه به شرایط تپه و جدا افتادن آن از بخش اصلی، چند گمانه بر روی آن زده شد.
به گفته این باستان شناس ، کاوش در تپه‌ یاد شده منجر به کشف آثاری – به احتمال فراوان – از دوران اوایل اسلامی،‌ خصوصا عصر سلجوقیان شد.
وی تصریح کرد :با گمانه‌زنی‌های ایجاد شده در محل، آثار سفالی شاخص و اشیاء شیشه‌ای، همچنین آثاری به شکل آوار به دست آمد.
سرپرست هیأت باستان شناسی با اشاره به  آثار به دست آمده از این تپه اظهار داشت : این بخش از تپه، مربوط به اوایل دوران اسلامی است، هرچند در بررسی‌های سطحی تپه‌ اصلی روستا که در بیرون از اراضی خصوصی قرار گرفته است، آثاری از دوران قبل از اسلام نیز به دست آمد.
او در پایان با اشاره به قرار داشتن روستای قمی‌آباد، بین شهرستان ری و قرچک تصریح کرد :با توجه به قرار گرفتن تپه‌ اصلی قمی‌آباد در کنار این محوطه، کاوش در تپه‌ اصلی و نیز تبیین کارکرد آن، همچنین تعیین حریم و فراهم آوری شرایط مناسب برای حفظ هر دو تپه، ضروری است.
گمانه زنی اضطراری در اراضی قمی آباد با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما