1396/11/24 سه شنبهدر نخستین همایش «تعیین اصالت اشیای تاریخی –فرهنگی و هنری مطرح شد :
افزایش آثارتقلبی و جعلی در حوزه میراث فرهنگی نگران کننده است
در نخستین همایش «تعیین اصالت اشیای تاریخی ، فرهنگی و هنری» با اشاره به نگرانی فزاینده درباره افزایش آثار تقلبی و جعلی در حوزه میراث فرهنگی و خطر اشیای جعلی برای موزه ها و پژوهش های باستان شناسی تصریح شد که موجی از حساسیت های عمومی نسبت به هویت خواهی و اصالت طلبی در آثار حوزه میراث فرهنگی شکل گرفته است .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حمید فدایی دبیر علمی نخستین همایش« تعیین اصالت اشیا تاریخی ، فرهنگی و هنری » امروز در سخنانی با ابراز خرسندی از اینکه مباحث مرتبط با اصالت با چنین اقبال و استقبالی روبرو است گفت :شاید بیش از یک سال پیش که نخستین بار ایده برگزاری این همایش مطرح شد تصور چنین استقبالی از موضوع برای ما سخت بود .
او افزود :البته این استقبال حاوی پیام دیگری هم برای ما است و آن دغدغه عمومی حاضرین نیست بلکه افزایش آثار تقلبی وجعلی در حوزه میراث فرهنگی است که البته این جنبه از موضوع بسیار نگران کننده است .
فدایی با بیان اینکه در مشرق زمین و در رأس آن در ایران موضوع اصالت پدیده ای نوظهور نیست اظهار داشت : در حوزه نظر، نگاه فلسفی به مقوله اصالت اول بار در اندیشه و بینش بزرگانی همچون
ابن مسکویه و ملاصدرا متبلور شده و امروزه مقوله اصالت از مفاهیم عمیق و همراه با حفاظت است .
او گفت :موضوع اصالت در مقدمه منشور ونیز  نیز به نحوی تأثیر گذار دیده می شود آنجا که از انتقال یادمان های تاریخی گذشته به نسل های آینده و با حفظ تمامیت و غنای اصالت آنها سخن رانده
می شود به ویژه بعد از اصالت در عرصه سنجش ،ارزش های منابع میراثی  در دنیای چند فرهنگه امروز اهمیت فزاینده ای یافته است .
                                                                            فهرست میراث جهانی و آزمون اصالت
فدایی تصریح کرد :بر همین اساس منابع تاریخی –فرهنگی فقط در صورتی در فهرست میراث جهانی گنجانده می شوند که از آزمون اصالت سر بلند بیرون آیند .
دبیر علمی همایش گفت : از دیگر سو در برابر اصالت و همه مفاهیم برآمده از آن موضوع جعل و تزویر قرار می گیرد که خود به ویژه در دنیای امروز به شکل گسترده ای به موضوع میراث فرهنگی راه یافته است .
فدایی در ادامه اظهار داشت : دقیقا و به همین دلیل امروزه تبیین مولفه های اصالت و تعیین معیارهایی برای بازشناسی و ارزیابی آن در گستره زمان اهمیت ویژه ای یافته است و موضوع اصالت به عنوان چارچوبی مطمئن در فرآیند بازشناخت حفاظت از میراث فرهنگی بدل کرده است .
او افزود : به موازات تولید و ورود پرشمار آثار جعلی به حوزه میراث فرهنگی که خود به نیات و اهداف مختلفی انجام میشود موجی از حساسیت های عمومی نسبت به هویت خواهی و اصالت طلبی در آثار حوزه میراث فرهنگی نیز شکل گرفته است .
فدایی تأکید کرد :بر این باورم که این موج اصالب طلبی خود ناشی از تلاش بشر نسبت به شناخت ارزش های والا و البته درک حقایق است و این خود به تمایل فزاینده او به راستی و درستی مرتبط است که ریشه درنهاد انسان دارد .
او ابراز امیدواری کرد که در دو روز همایش و کارگاه بتوان هم از حوزه نظر و هم از حوزه عمل و آزمایشگاهی جنبه های مختلف اصالت را دو مولفه ها و معیارهای آنرا در بازشناسی اصل و فرع اشیای تاریخی مورد واکاوی قرار دهیم
دبیر علمی همایش با اشاره به اینکه در این دو روز همایش بیش از 20مقاله ارایه خواهد شد تصرحی کرد :مقالات منتخب شامل اصل و چکیده حدود 30مقاله در کتاب همایش قرار داده شده که زیر چاپ است .
به گفته وی ، مقالات که در این همایش ارایه خواهند شد به جنبه های مختلف نظری و عملی تعیین اصالت اشیا می پردازند که شامل آثار فلزی ، اسناد و نسخ خطی ، سفال ، تابلوهای نقاشی و مینیاتور ، گوهر های و کانی های قیمتی ، آثار چوبی و عاج و تزئینات وابسته به معماری است .
فدایی گفت : دربخش کارگاه نیز از دو نفر از اساتید بزرگ بین المللی در این حوزه بهره گرفته ایم که علاوه بر سخنرانی مسئولیت برگزار ی دو کارگاه فلز و نسخ را به عهده دارند .
                                                                               تکامل روش های آزمایشگاهی تحولی در بررسی های مرتبط با آثار تاریخی –هنری
کامران احمدی رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی دیگرسخنران این نشست گفت : پیشرفت علوم و تکامل روش های آزمایشگاهی و دستگاهی تحولی در بررسی های مرتبط با آثار تاریخی –هنری ایجاد کرده است .
او افزود: استفاده از این امکانات کمک بزرگی در شناسایی سیر تحول هنری یک دوره و یا یک هنرمند بخصوص را امکان پذیر کرده است .
وی اظهار داشت :بزرگانی همچون بهزاد و یا سلطان محمد اغلب از سر افتادگی و یا نوعی عرفان امضای خود را بر روی آثار شان به یادگار نمی گذاشتند بلکه به کار گیری روش های علمی –آزمایشگاهی می تواند کمک به شناسایی آثار منسوب به ایشان گشته و سره را از ناسره جدا کند .
احمدی با اشاره به اینکه در ابعاد پیچیدگی اینگونه مسائل نیاز به همایشی در خور داشته و کادر علمی مجربی را می طلبید تصریح کرد :حضور سه تن از مجرب ترین متخصصین این فن پرفسور پرنیشکا ، شراینر و کرادوک دعوت ما را قبول کرده اند تا نشست ما را رونق بخشند ، البته هر چند پرفسور کرادوک تا این لحظه موفق به حضور در این نشست نگشته اند از حضور تمامی عزیزان تشکر می کنم. 
                                                                             تفاوت میان تعیین اصالت اشیا باستانی و اشیا جدید
فرانک بحرالعلومی عضو هیأت علمی همایش ، نیز سخنرانی اش را با عنوان «تعیین اصالت اشیا تاریخی ، فرهنگی و هنری ؛فرایندی پیچیده و میان رشته ای» آغاز کرد و با بیان این پرسش های که چرا مطالعه درباره روش های آزمایشگاهی تعیین اصالت اشیا مهم است ؟و چرا جعل و ساخت اشیا تقلبی چنین رواج دارد سخنانش را ادامه داد .
او با بیان اینکه بسیاری از همکاران در این حوزه  ارزیابان زبده ای هستند تصریح کرد : ما اصرار داریم آخرین روش های علمی که در مورد تعیین اصالت وجود دارد را در این همایش مطرح کنیم تا تمامی کارشناسان بتوانند از آنها بهره گیرند .
او با اشاره به برخی از آثار جعلی به نمایش گذاشته شده در اروپا و غرب گفت :آثار جعلی در تمامی دنیا و در ایران نیز وجود دارند و حتی در برخی از نمایشگاه ها و حراجی ها به نمایش گذاشته می شوند .
او در پاسخ به این پرسش که چرا اثر تقلبی؟ گفت : طمع و آز ، نشان دادن مهارت ، دلایل سیاسی ، مذهبی ، قومی ،تمایلات (جاه طلبی ) سرکوب شده ... از دلایل ارایه آثار تقلبی است .
وی افزود :تفاوت میان تعیین اصالت اشیا باستانی و اشیا جدید ، سبک اشیا قدیم و مواد و مصالح و روش ساخت در اشیا جدید مواردی هستند که در این همایش مورد توجه قرار می گیرند .
خطر اشیا جعلی برای موزه ها و برای روند پژوهش های تاریخی و باستان شناسی ، هنری و ضرورت آشنایی موزه داران ، مرمتگران ، جمعداران و امنای اموال با آخرین دستاوردهای علمی در حوزه تعیین اصالت را نیز از مباحثی دانست که در این همایش مطرح خواهند شد  .
گفتنی است ، نخستین همایش و کارگاه تخصصی " تعیین اصالت اشیاء تاریخی-فرهنگی و هنری"  با حضور کارشناسان داخلی و خارجی از کشورهای اتریش و آلمان به همت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،  از  امروز به مدت دو روز در حال برگزاری است .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما