1396/7/19 چهارشنبه
شناسایی 20 اثر تاریخی در بینالود
برنامه بررسی و شناسایی شهرستان بینالود علاوه بر آثار پیش شناخته شده، ثبتی و بناها در بخش طرقبه و شاندیز به 20 اثر دیگر شامل سنگ نگاره ها، قلاع و بناهای کوهستانی، تپه ها و معادن باستانی اختصاص یافت .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حمید قندهاری سرپرست هیأت باستان شناسی امروز "چهارشنبه " با اعلام این خبر و با اشاره به اینکه برنامه بررسی و شناسایی شهرستان بینالود با محوریت مطالعه  سنگ نگاره ها انجام شد افزود : بینالود با دو بخش طرقبه و شاندیز قسمتی از میانه  حاشیه غربی شهرستان مشهد را دربرگرفته که از شمال غرب به شهرستان چناران و از جنوب غرب به شهرستان نیشابور محدود می شود.
او وضعیت توپوگرافی و زمین سیمای بخش طرقبه و شاندیز را  کاملا کوهستانی توصیف کرد که  بخش میانی ارتفاعات بینالود را با جهت گسترش و کشیدگی شمال غربی- جنوب شرقی دربرگرفته است.
وی اظهار داشت : این بخش از منطقه شامل تپه ماهورهای طبیعی و برونزدهای صخره ای فشرده شیستی و گرانیتی است که از نظر منابع پوشش گیاهی از غنای چندانی برخوردار نیست.
به گفته قندهاری ، دره ها و گذرگاه های طبیعی باریک با جهت کشیدگی شمال شرقی- جنوب غربی تنها فضاهای طبیعی موجود در بافت زمین شناختی منطقه مورد مطالعه است که از منابع آب به صورت چشمه های طبیعی و قنات ها برخوردار است.
این باستان شناس گفت :باتوجه به وضعیت جغرافیای طبیعی منطقه، در برنامه بررسی و شناسایی شهرستان بینالود از دو روش بررسی گسترده و فشرده به صورت پیمایشی استفاده شد.
قندهاری تصریح کرد :به طور کلی علاوه بر آثار پیش شناخته شده، ثبتی و بناها در بخش طرقبه و شاندیز، در این برنامه پژوهشی تعداد 20 اثر شامل سنگ نگاره ها، قلاع و بناهای کوهستانی، تپه ها و معادن باستانی مورد شناسایی و مطالعه قرار گرفت.
او افزود :باتوجه به بافت زمین شناختی منطقه، بیشتر پراکنش آثار و شواهد سنگ نگاره ها در محدوده   شاندیز بوده و در جهت جنوب شرق از تعداد آنها کاسته می شود.
وی با بیان اینکه در این برنامه هیچ گونه آثار و شواهدی از دوره های پیش از تاریخ مبنی بر استقرار در منطقه، به دست نیامداظهار داشت : همجواری دشت مسطح و هموار طوس و مشهد با ارتفاعات بینالود این مسئله را تقویت می کند.
به گفته او ، در مجموع دره های طبیعی و مناطق دارای منابع آب مانند چشمه ها و قنات ها، به عنوان کُنام و محل استقرار موقت و نگهداری احشام در طی قرون میانه و متاخر اسلامی مورد استفاده بوده است.
این باستان شناس افزود : عوامل تاثیر گذار و مهمی چون کمبود منابع طبیعی، مانند پوشش مناسب گیاهی و اراضی پست و هموار، ناهمواری های سخت و صعب العبور و فقدان مسیرهای مناسب دسترسی، فقدان استقرارها و آثار ادوار مختلف را توجیه می کند.
او خاطر نشان کرد : مطالعات مردم شناسی و قوم نگاری در بخش طرقبه و شاندیز می تواند در تکمیل اطلاعات باستان شناختی منطقه موثر باشد.
وی افزود : گسترش صنعت توریسم به خاطر وجود عناصر طبیعی خاص منطقه و  ایجاد سازه های بزرگ و گسترده، این روزها هیچ گونه فضای خالی در بخش طرقبه و شاندیز برجای نگذاشته است.
برنامه بررسی و شناسایی شهرستان بینالود خراسان رضوی با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد .


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما