1397/2/25 سه شنبه
مراسم نکوداشت محمد رحیم صراف، باستان شناس پیشکسوت
مراسم نکوداشت محمد رحیم صراف، باستان شناس پیشکسوت، به همت پژوهشکده باستان شناسی در محل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود.

.

«محمدرحیم صراف» در 23 آبان 1318 در شهر خوی به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه سعدی تبریز آغاز کرد و تحصیلات خود را در مدرسه حافظ و دبیرستان دارالفنون تهران ادامه داد.
این باستان شناس پیشکسوت در سال 1339 پس از اخذ دیپلم، در آزمون رشته باستان‌شناسی پذیرفته شد و سال 1342 دانشنامه‌ی کارشناسی باستان‌شناسی را دریافت و سپس به تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد باستان‌شناسی پرداخت.
صراف در سال 1350 از سوی دولت ایران برای گذراندن تحصیلات عالی به آلمان اعزام شد و در سال‌های 56-1351 موفق به اخذ درجه دکترای باستان‌شناسی از دانشگاه مونیخ آلمان در موسسه‌ باستان‌شناسی آسیای نزدیک شد.
او پس از بازگشت به ایران ، تحقیقات تخصصی خود را در مرکز باستان‌شناسی دنبال کرد و با تشکیل سازمان میراث فرهنگی به عنوان عضو هیئت علمی معاونت پژوهشی آن سازمان به فعالیت‌های پژوهشی پرداخت. وی همچنین در زمینه‌ی باستان‌شناسی «ایران و میان‌رودان» در دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه آزاد اسلامی به تربیت دانشجو پرداخته است و همچنین مقاله‌ها و کتاب‌های بسیاری در زمینه‌ی باستان‌شناسی نوشته است که می‌توان از کتاب «نقوش برجسته‌ی ایلامی و مذهب قوم ایلام» نام برد.
محمدرحیم صراف علاوه بر نگارش، ترجمه کتاب‌هایی مانند «سومر و اکد»، «هنر بین‌النهرین باستان: هنر کلاسیک خاور نزدیک» را در کارنامه خود دارد. او همچنین در کاوش‌های باستان‌شناسی «بمپور»، «تل ابلیس»، «هفت تپه» و «بیشابور» شرکت داشته و سال‌ها سرپرستی کاوش‌های تپه هگمتانه را برعهده داشته است.
مراسم نکوداشت محمد رحیم صراف، ساعت 16 چهارشنبه 26اردیبهشت در سالن همایش های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما