1399/4/21 شنبه
طراحی و ساخت حجم‌های سرامیکی از آثار معماری ایران
پروژه طراحی و ساخت حجم‌های سرامیکی که مشخصاً بر بنا‌ها، عناصر و گونه‌های متنوع معماری ایرانی همچون مسجد، برج، آب انبار، کبوترخانه، یخچال و ... ارجاع دارد در گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد .

.


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید عبدالمجید شریف زاده رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی امروز« شنبه » با اعلام این خبر گفت : این پروژه که بر بناهایی هماهنگ با فرهنگ و اقلیم سرزمینمان تأکید دارد توسط محمد علی سجادی هنرمند کارگاه سفال به اجرا درآمده است .
او تصریح کرد: آنچه مسلم است در ساخت این آثار دغدغه‌ها، کنجکاوی‌ها و البته یادآوری‌هایی نسبت به نظم هندسی، تناسب اجزاء و رابطه بین کارکرد آثار معماری و فرم آن‌ها، تزیینات ،بی قواره‌گی، کج سلیقه‌گی و بی‌هویتی معماری معاصر و قطع ارتباط بین معماری گذشته و حال، مشخصاً در جغرافیای سرزمینمان  مطرح بوده است .
او با بیان اینکه این پژوهش نظری و عملی رویکردی زیباشناسانه و فرمیک نسبت به موضوع معماری دارد و نه نگاه فنی و مهندسی اظهار داشت :بدیهی است ایده‌های اولیه در ساخت این آثار نمونه‌هایی بودند که از گذشته بر جای مانده و بسیاری از آن‌ها در موزه‌ها و مجموعه‌های شخصی در معرض نمایش قرار دارند و یا در برخی از منابع مکتوب تصاویری از آن‌ها ارائه شده که البته کمتر مورد توجه دقیق از سوی پژوهشگران قرار گرفته اند.
شریف زاده خاطرنشان کرد : اما زاویه نگاه ما در طراحی و ساخت این آثار، توجه ویژه به عناصر شاخص معماری ایرانی مانند: گنبد، طاق، قوس، پله و... بوده و در ساخت و ارائه اثر سعی بر ساده‌گرایی و پرهیز از تزئینات و فرم‌های پیچیده  و  توجه به ویژگی‌های ماده اولیه (گل رس) مانند: رنگ و بافت بوده است .
 وی با بیان اینکه برای اجرای این آثار، عمدتاً تمرکز بر روش چرخ سفالگری و روش دستی می‌باشد و طرح کلی غالب آثار بر اساس پلان دایره و فرم‌های منحنی شکل گرفته افزود: در فرمولاسیون مواد اولیه، دمای پخت و نهایتاً رسیدن به استحکام، رنگ و بافت مناسب نیز تلاش زیادی انجام شده است.
رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه  در ادامه افزود : مسلم است به دلیل پیشینه طولانی و بسیار با‌شکوه معماری ایرانی و تنوع عناصر و تزیینات و ... این موضوع می‌تواند منبع الهام بسیار ارزشمندی در سرامیک هنری باشد.
او در پایان تصریح کرد :بخشی از این آثار پیشتر در چند نمایشگاه مهم همچون نمایشگاه fine craft فرانسه، دواثر برگزیده برای ارائه در بخش ایران (2019)،نمایشگاه سالانه فجر- انجمن هنر‌های تجسمی- فرهنگستان هنر (1398-1397)و نمایشگاه سالانه فجر صنایع دستی – معاونت صنایع دستی – خانه هنرمندان -  اثر برگزیده (1398-1397) ارائه شده اند .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما