1399/4/22 يكشنبهدر نشست «ابعاد اجتماعی فرهنگی کرونا» بررسی شد
هنرهای نمایشی(اجرایی) در دوران فراگیری جهانی کرونا
نشست «ابعاد اجتماعی فرهنگی کرونا» با سخنرانی مریم نعمت طاوسی عضو هیات علمی و مدیر گروه اجتماعی پژوهشکده مردم شناسی با موضوع هنرهای نمایشی(اجرایی) در دوران فراگیری جهانی کرونا به دبیری ژیلا مشیری مدیر گروه اسطوره و آیین پژوهشکده مردم شناسی بر گزار شد .

.


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،عضو هیات علمی پژوهشکده مردم شناسی  در این نشست اظهار داشت : کووید 19 نخستین بیماری فراگیرجهانی نیست که جهان آن را تجربه می کند اما پس از انقلاب رسانه  و ظهور رسانه های اجتماعی، نحوه مقابله با آن تفاوت هایی قابل توجهی با نمونه های پیشین دارد.
او افزود: شبکه جهانی اینترنت در قرن بیستم ظهور کرد، اما در قرن بیست و یکم بود که رسانه های اجتماعی گوناگون با مخاطبان و کاربری های متفاوت پدیدار شدند.
به گفته این عضو هیأت علمی پژوهشکده مردم شناسی ، فضای مجازی، حتی تا پیش از این همه گیری، نه تنها در حوزه آفرینش آثار هنری اجرایی تاثیرگذار بود بلکه بر رابطه مخاطب اثر هنری با اثر هنری و هنرمند هم تاثیر بسیاری داشت و چشم اندازهای نوینی را در این راستا گشود.
نعمت طاووسی تصریح کرد :ولی در طی همه گیری جهانی، به دلیل برقراری قرنطینه و تجربه فاصله اجتماعی، این امکان وجود دارد که رابطه سه گانه مخاطب، اثر هنری و هنرمند، تحولی بنیادین را از سربگذراند، تحولی که پیشتر والتر بنیامین هنگام پدیدار شدن صنعت عکاسی و فیلم در مقالات خود بدان پرداخته بود.
 وی با بیان اینکه در روزگار فراگیرجهانی و رسانه های اینترنتی ارتباط های دوسویه تماشاگر و اجراگر از قواعد کلاسیک پیشین نمی توانند پیروی کنندگفت :  ما هنوز آغاز راه  پیامدهای این همه گیری جهانی هستیم.
مدیر گروه اجتماعی پژوهشکده مردم شناسی افزود:سخن گفتن درباره این که آیا اجراهای آن لاین می توانند جایگزین اجراهای فیزیکی شوند یا نه، این که سرنوشت اجرای زنده در برابر تماشاگران چه خواهد شد، و... شاید هنوز خیلی زود باشد.
او در پایان تصریح کرد : در این همه گیری جهانی، نسلی که در این فضا رشد کرده و بالیده تصمیم خواهد گرفت که تا چه اندازه به حضور و هاله هنر و هنرمند در جهان واقعی نیازمند است.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما