1396/5/22 يكشنبه
تغییر مراکز حکومتی عامل کم رونق شدن شهرهای صدر اسلام در ایلام
مهمترین عوامل متروکه شدن شهرهای صدر اسلام در استان ایلام و کاسته شدن از اهمیت و رونق آنها تغییر مراکز حکومتی و دور شدن منطقه از مرکز حکومت بوده است .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،یونس یوسف وند سرپرست هیأت بررسی و شناسایی شهرهای صدر اسلام در استان ایلام این مطلب را در نشست گزارش به همکار که  به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد مطرح کرد .
او با طرح این دو پرسش که موقعیت مکانی دقیق شهرهای سیمره، سیروان، آذیوجان و جولیان در نقشه امروزی منطقه در کجا قرار دارد وعوامل مؤثر در مکان گزینی، رشد و گسترش و متروکه شدن این شهرها کدامند ؟و نقش هریک از این عوامل در این زمینه چگونه است؟ به بیان برخی از ویژ گی های تاریخی این  شهرها پرداخت .
این باستان شناس در ادامه به منابع تاریخی ، یافته های باستان شناسی ، بقایای معماری و ... اشاره کرد و افزود :با مطالعه ویژگی های شهرهای سیمره، شیروان، آذیوجان و جولیان در منابع تاریخی و سنجش این اطلاعات با موقعیت امروزی منطقه پیشنهاداتی برای موقعیت مکانی این شهر ها در نقشه امروزی منطقه ارائه شد.
وی اظهار داشت : در مرحله مکان گزینی وجود موانع دفاعی طبیعی و ملاحظات امنیتی، امکانات زیست محیطی (وفور منابع آبی، پوشش گیاهی، تنوع جانوری، تنوع اقلیمی و...)، موقعیت مناسب ارتباطی منطقه بر سر راههای درون و برون منطقه باعث مکان گزینی و شکل گیری این شهرها شده است.
به گفته این دانشجوی دکتری باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس، شکل گیری حکومت آل حسنویه در منطقه و تلاش های عمرانی آنها باعث گسترش و رشد این شهرها شده است.
او از مهمترین عوامل متروکه شدن شهرهای منطقه و کاسته شدن از اهمیت و رونق آنها را تغییر مراکز حکومتی و دور شدن منطقه از مرکز حکومت دانست.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما