1399/6/25 سه شنبه
ارائه مقالات پذیرفته شده در همایش ملی پیامدهای فرهنگی و اجتماعی کرونا
ابعاد اجتماعی و فرهنگی اپیدمی کرونا (ارائه مقالات پذیرفته شده ) از سلسله نشست های همایش ملی« پیامدهای فرهنگی و اجتماعی کرونا» به دبیری مریم نعمت طاووسی دانشیار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد .

.

 رومینا محمودی زیرابی در این نشست به ارائه مقاله مشترک اش با سید محسن هاشمی با عنوان «مطالعه تطبیقی تاثیرات شیوع بیماری کرونا بر حوزۀ هنرهای تجسمی و نمایشی» پرداخت و گفت : مطالعات تطبیقی از نخستین انواع مطالعات بشری به شمار می روند و همزاد با خود مطالعه هستند.
او با بیان اینکه بدون تطبیق یا مقایسه، امکان شناخت به ویژه شناخت علمی میسر نمی شده و مطالعات تطبیقی پژوهش هایی هستند که در آنها دو یا چندین پیکره مورد بررسی قرار می گیرند تصریح کرد : کرونا، باعث تعطیلی نمایشگاه ها، گالری های هنری، نمایش های تئاتر و سالن های سینما شدبنحوی که مجموعه داران آثار نگران سرمایۀ خویش هستند.
این پژوهشگر ،هدف اصلی پژوهش حاضررا  شناسایی و تحلیل تاثیر شیوع بیماری کرونا بر هنرهای تجسمی و نمایشی اعلام کرد و گفت : پرسش این است که بحران کرونا چه تاثیری بر دو حوزۀ هنرهای تجسمی و نمایشی داشته است؟.
وی با بیان اینکه روش پژوهش به لحاظ هدف بنیادی و از لحاظ ماهیت توصیفی- تحلیلی و گردآوری داده ها اسنادی و هم میدانی است افزود:نتایج این پژوهش می تواند در سیاست گذاری های فرهنگی و هنری ایران و جهان بخصوص در حوزه تجسمی و نمایشی کاربرد داشته باشد.
در ادامه نشست مقاله «تاثیر و کارکرد فضای مجازی بر تحولات بازار صنایع دستی در دوران شیوع کرونا» توسط نادیا پورعباس تحویلداری کارشناس ارشد گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ارائه شد .
این پژوهشگر با بیان اینکه صنایع دستی به عنوان فرهنگ عمومی و هویت اجتماعی هر منطقه و کشوری در دنیا قلمداد و برای ماندگاری و انقال آن به نسل های بعدی تلاش می شود تصریح کرد : شیوع ویروس کرونا از اسفند ماه سال 98در ایران باعث شد تا فعالان صنایع دستی با مشکلات بیشتری مانند از دست دادن بازار عرضه محصولات خود مواجه شوند و در این میان گروهی از فعالین این عرصه به وضعیت حاضر به مثابه یک فرصت نگاه کردند تا بدین وسیله از این شرایط سخت عبور دهد.
او با بیان اینکه بهره گیری از کارکرد های پر شمار فضای مجازی ، ایده ای بود که توانست سبب تحول ودر معرفی و بازار عرضه صنایع دستی در دوران شیوع کرونا گردد  افزود:از این رو نگارنده در مقاله حاضر با بهره گیری از روش توصیفی –تحلیلی و مطالعات کتابخانه ای با طرح سوال « فضای مجازی بر تحولات بازار صنایع دستی در دوران شیوع کرونا چه تأثیری داشته است ؟» در صدد بررسی تأثیر و کارکرد فضای مجازی بر تحولات بازار صنایع دستی در دوران کرونا بر آمد .
این پژوهشگر در پایان تصریح کرد: یافته های پژوهش حاکی از آن  است  که کارکرد های فضای مجازی توانست در قالب هایی همچون برگزاری دوره آموزش مجازی افزایش مهارت های فروش اینترنتی صنایع دستی ، برگزاری آنلاین آموزش صنایع دستی در فضای مجازی ، توسعه فروش آنلاین صنایع دستی ، راه اندازی بازارچه مجازی ، تبلیغ و عرضه آثار و معرفی صنایع دستی در شبکه های اجتماعی ، آموزش و مبادله آثار هنری و تشکیل کمپین جهت تشویق و خرید صنایع دستی در زمان کرونا ، سبب تحولات بازار صنایع دستی در دوران شروع کرونا گردد .
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما