1398/6/20 چهارشنبهیک پژوهشگر مردم شناس:
هزینه های بالای مرمت و لایروبی قنات ها / بخشی از مهاجرت ها به علت از بین رفتن قنات ها رخ داده است
یک پژوهشگر مردم شناس با بیان اینکه مالکان قنات ها برای پرداخت هزینه های نسبتا زیاد مرمت ، احیا و لایروبی قنات ها به حمایت نیاز دارند ، عامل بخشی از مهاجرت های صورت گرفته از روستاها را از بین رفتن قنات ها دانست .

.


 به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد مکاری مدیر گروه مردم‌شناسی زیست محیطی پژوهشکده مردم شناسی  امروز «چهارشنبه » با بیان این مطلب ، در بررسی و بیان بخشی از پژوهش اش با عنوان  "بررسی نقش عوامل انسانی تاثیر گذار در خشک شدن قنات های خراسان" ، گفت:  موضوع قنات نسبت به بسیاری از منابع آبی ایران و اینکه استقرار حکومت و انسان ها به آن بستگی داشته ، از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی با بیان اینکه قنات سرمنشا همه مسائل مربوط به یک منبع آبی مهم به شمار می آید، عنوان کرد: در ایران به علت نبود آب کافی در تمامی مناطق، همواره قنات ها نقش تعیین کننده ای در کشورداشته اند و حفاظت از قنات ها به عهده  متولیان مربوط به هر قنات بوده است.
مکاری با بررسی قنات ها از منظر اجتماعی و فرهنگی اظهار داشت : در اصلاحات ارضی ایران به دلیل اجرای قوانین خرده مالکیتی صورت گرفته ، قنوات به مرور به علت عدم رسیدگی و لایروبی توسط خوانین و مالکان، دچار تخریب و در نهایت خشک شدند .
این پژوهشگر ،نبود مدیریت سنتی مقتدر را  نیز به عنوان یکی از عوامل مهم از بین رفتن قنوات و تخریب آنها  در ایران عنوان کرد  .
وی با اشاره به اهمیت آب در فرهنگ و زندگی ایرانیان اظهار داشت: از زمانی که مردم اقدام به حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق کردند قنات ها مورد بی توجهی واقع شدند و از آنجا که حفر هرگونه چاه موجب افت قنات و کاهش سطح استاندارد آب مورد نیاز آن می شود ، به مرور زمان قنوات دچار خشکسالی شده اند.
مدیر گروه مردم‌شناسی زیست محیطی پژوهشکده مردم شناسی  با بیان اینکه دولت ها همواره با بستن چاه ها ، کاهش برداشت و مدیریت سعی در زنده نگه داشتن قنات ها دارند  خاطر نشان کرد: خشکسالی های پی در پی موجب شده سفره های آب های زیر زمینی به شکل بسیار محسوسی کاهش یافته که این خود یکی از عوامل مهم از بین رفتن قنوات  است.
این پژوهشگر افزود:  از جمله اقدامات مهم دولت برای حفظ قنوات، سخت گیری برای دادن مجوزهای حفر چاه به صورت نیمه عمیق و عمیق است واگر بخشی از مهاجرت و یا از بین رفتن کشاورزی در مناطق مختلف ایران را به علت از بین رفتن قنات بدانیم، سخنی به گزاف نگفته ایم.
وی بیان کرد: برای نگهداری و حفظ جان یک قنات لازم است که دولت با حمایت مالی از خرده مالکان قنوات آنان را در پرداخت هزینه های نسبتا زیاد مرمت ، حفظ و لایروبی قنات ها یاری رساند زیرا که اگر این حمایت ها صورت نگیرد  در کمتر از یک دهه آینده، تمامی قنات های این سرزمین خشک خواهند شد.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما