1399/4/22 يكشنبه
کتاب «سیراف تاریخ ، توپوگرافی و محیط طبیعی » منتشر شد
کتاب «سیراف تاریخ ، توپوگرافی و محیط طبیعی » اثر دیوید وایت هاوس با مشارکت دونالد ، اس ؛ ویت کام و تی .جی ویلکینسون ترجمه علیرضا انیسی توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد .

.

به گزارش روابط عومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، میان سال های 1966و 1973، موسسه ایران شناسی بریتانیا 7فصل حفاری و بررسی در سیراف که شهری مهم در ساحل ایرانی خلیج فارس بود و نقش مهمی در شبکه دریایی بازرگانی که تأمین کننده محصولات هندی برای غرب آسیا ، شرق دور و آفریقای شرقی میان سال های 800و 1050ایفا می کرد به انجام رسانید .
این کتاب مدارک مکتوب درباره تاریخ سیراف و رئوس کلی آنچه را که ما در مورد خصوصیات این شهر
می دانیم ، راه هایی را که ساکنین از سرزمین های پشت ساحل بهره برداری می کردند و نقش آن ها را در بازرگانی اقیانوس هند ، تحلیل می کند .
این کتاب کاوش های انجام شده در این محوطه و وسعت کشفیات بازیافتی ، شواهد مکتوب مربوط به سیراف ، توپو گرافی شهر ، زمین های پشت ساخل آن ، ماهیت سکونت در دره های مرتفع مجاور و جایگاه سیراف را در زمینه های وسیع تر تاریخی و جغرافیایی بیان می کند .
همچنین نسخه های دیجیتالی نقشه های اصلی این محوطه در دهه 1970 در پیوست کتاب می باشد .
با توجه به اهمیت سیراف پژوهشگاه میراث فرهنگی تصمیم گرفت تا این کتاب از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه شود تا بتواند به عنوان منبعی موثق راهگشای پژوهش های بعدی در این زمینه باشد .
در مقدمه مترجم به قلم علیرضا انیسی آمده است ؛ کتاب حاضر در واقع آخرین نشریه در این زمینه است که با شیوه ای جذاب و خواندنی به سه موضوع تاریخ ، توپو گرافی و محیط طبیعی سیراف اختصاص دارد و نشان می دهد که چگونه عوامل مختلف در پیدایش و تداوم سکونت در این بندر با یکدیگر در تعامل و پیوند بودند .
ترجمه این کتاب می تواند آخرین تحلیل و بررسی مربوط به این کاوش هارا در اختیار پژوهشگران قرار دهد تا بتواند با آگاهی از آنها ، نه تنها اطلاعات خود را تکمیل تر کنند ، بلکه بتوانند در جهت روشن تر شدن تاریخ و تحولات این منطقه مهم با دقت بیشتر فعالیت نمایند .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما