1397/11/16 سه شنبه
«دایرةالمعارف دستبافته عشایری و روستایی مناطق بردسیر و شهر بابک » منتشر شد
کتاب دایرة المعارف دستبافته های استان کرمان جلد دوم «دایرةالمعارف دستبافته عشایری و روستایی مناطق بردسیر و شهر بابک » به کوشش عقیل سیستانی توسط مرکز فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به چاپ رسید .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، بیشترین اطلاعات این کتاب ماحصل تجربه و دانش بافندگان ، خبرگان ، تجار و تولید کنند گان فرش و گلیم استان کرمان به خصوص مناطق بردسیر و شهر بابک است .
 کتاب «دایرةالمعارف دستبافته عشایری و روستایی مناطق بردسیر و شهر بابک » مشتمل بر دو فصل ، به بیان وضعیت جغرافیایی و اقلیمی بردسیر و شهر بابک و معرفی طرح های رایج دستبافته ، فرشینه مناطق ، دستبافته ایلات ،مهمترین مناطق بافنده و ... می پردازد.
نویسنده در دیباچه این کتاب آورده است ؛ تحقیق و تدوین کتاب حاضر این طور شکل گرفت که به این باور رسیدم که چنانچه فرش کرمان در کل ایران مستند نگاری، ثبت و منتشر می شد نه مسئولین و متولیان مربوط نادیده اش می گرفتند و نه بیگانگان به این سادگی دست به کپی برداری و تقلید از آن می زدند .
فرش کرمان در عین حال که متنوع ترین فرش ایران و دنیاست نادیده گرفته شده و تحقیق جامعی در باره آن صورت نگرفته است تا جایی که برخی نمونه فرش عشایری کرمان برای تجار و فروشندگان بومی و غیر بومی شناخته شده نیست .این نقوش و طرح ها به مرور سینه به سینه انتقال یافته و در این انتقال بسیاری از باورها و اعتقادات و حتی اسامی فراموش شده یا تغیر کرده اند .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما