1398/9/12 سه شنبه
کاوش در یکی از استثنائی ترین محوطه های باستان شناسی ایران /کشف شواهدی از یک دالان و طاق آجری در تپه نقاره چی
مهدی رهبر تپه نقاره چی را یکی از استثنائات در باستان شناسی ایران دانست و از کشف شواهدی از یک دالان به عرض ۸۰ سانتی متر و یک طاق آجری که وسعتی بیش از دو متر را پوشش می‌داده خبر داد.

.

 به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی رهبر سرپرست هیئت باستان شناسی امروز «سه شنبه » در مورد تاریخچه شروع کاوش های باستان شناسی در تپه نقاره چی شهرستان نهاوند گفت: تپه باستانی نقاره چی در سال ۱۲۹۸ هجری قمری هنگام برداشت خاک جهت زراعت توسط کشاورزان کشف شد و بار دوم در سال ۱۳۰۹ هجری قمری هنگام مسافرت ناصرالدین شاه به نهاوند و به دستور او مورد کاوش قرار گرفت.
وی ادامه داد:گزارش کاوش های ابتدایی در خاطرات سفر ناصری به وسیله محمد حسن خان اعتماد السلطنه و دکتر فوریه پزشک مخصوص شاه آمده است.
رهبر با بیان اینکه به معماری تپه نقاره چی لطمه جدی وارد شده تصریح کرد: در سال های ابتدایی و بعد از آن تا چند سال قبل نیز علیرغم تاکید بر اینکه هیچ‌گونه شی با ارزشی جز چند قطعه استخوان در داخل تابوت کشف شده وجود نداشته قاچاقچیان عتیقه چندین و چند بار این تپه را زیر و رو کردند .
او تصریح کرد: اگرچه یقینا قاچاقچیان به هیچ گونه شیء ای دست نیافته‌اند اما موجب تخریب و لطمه جدی به معماری این تپه شدند.
وی تپه نقاره چی را یکی از استثنائات در باستان شناسی ایران دانست و تصریح کرد:بر این اساس تقاضای کاوش این تپه به پژوهشکده باستان‌شناسی ارائه و مورد موافقت قرار گرفت و دور جدید کاوش در این تپه انجام شد.
سرپرست هیئت کاوش باستان شناسی تپه نقاره چی در رابطه با ساختار این تپه نیزگفت:تپه نقاره چی قطری برابر ۴۰ متر و ارتفاع حدود ۵ و نیم دارد که از نظر ساختاری پدیده جدیدی است زیرا بر اساس گزارش های زمان ناصری از این تپه بنایی شامل یک دالان کم عرض و  طویل که در انتهای آن به فضای دایره شکلی با طاق آجری منتهی می شود  مواجه هستیم که تمام حجم تپه تا حدود ۵ متر به وسیله گل ورز داده و آهک پر شده است.
وی افزود: در دور جدید کاوش تا چند روز پایانی زمان کاوش هیچگونه موفقیتی در دستیابی به محل گور حاصل نشد اما در آخرین هفته کاوش شواهدی از یک دالان به عرض ۸۰ سانتی متر به دست آمد که دیواره های آن با سنگ لاشه و گل آهک ساخته شده بودند.
رهبر در ادامه گفت: مطالعه بر روی دیوارهای کشف شده نشان می داد که این دیوارها حدود ۱۰۰ سانتی متر ارتفاع داشته و وجود چند قطعه آجر به صورت موردی در سطح بالای دیوارها وجود طاق آجری را بر روی دالان به اثبات می رساند.
او افزود:اگرچه قاچاقچیان بخش زیادی از دالان را تخریب کرده‌اند با این حال در انتهای غربی دالان در عمق ۴۱۰ سانتیمتری از نقطه صفر یک طاق آجری کشف شد که وسعتی بیش از دو متر را پوشش می‌داده است.
رهبر از تداوم کاوش های این هیئت در فصل آتی خبر داد و اظهار داشت: خسارت ناشی از آسیب پذیری سقف که زیر توده عظیمی از گل آهک قرار داشت ونیز پایان یافتن زمان کاوش ادامه کار بر روی این گورپشته ای به فصل بعد موکول کرد.
او در پایان با اشاره به اینکه این پروژه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است تصریح کرد : تپه نقاره چی حدود دو کیلومتری جنوب شهرستان نهاوند و در بین زمین های زراعتی قرار گرفته است.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما