1396/1/28 دوشنبه
شناسایی بیش از 120 محوطه باستانی در محدوده سد چم شیر شهرستان گچساران
یک باستان شناس از شناسایی استقرارگاه های موقت فراوان متعلق به عشایر کوچرو در محدوده سد چم شیر خبر داد و گفت: در بررسیهای باستانشناسی بیش از 120 محوطه باستانی در این محدوده شناسایی و مستندسازی شده است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد تقی عطایی، سرپرست هیات فصل اول گمانه زنی نجات بخشی برای ارزیابی محوطه های موجود در محدوده سد چم شیر با اعلام این مطلب گفت: تاکنون کهن ترین شواهد به دست آمده از حوضه آبگیر سد چم شیر واقع در شهرستان گچساران مربوط به دورۀ فراپارینه سنگی است سپس با وقفه ای طولانی شواهد اندکی از استقرارگاهی از اواخر دوره نوسنگی به دست آمده که متعلق به شش هزار سال قبل است.
او افزود: از دیگر کشفیات باستان شناختی در محدوده این سد می توان به استقرارگاهی از دوره عیلام میانه اشاره کرد که دارای هر دو سنت سفالگری شوشانی و انشانی است.
او یادآور شد: اگرچه چند دژ و قلعه از دورۀ پسا-هخامنشی و ساسانی اهمیت این محدوده را طی دوره های مذکور نشان می دهند اما اوج توجه به این منطقه در قرون میانه اسلامی بوده که نشان از تراکم جمعیتی بالایی در منطقه دارد.
محمد تقی عطایی با اشاره به شناسایی ده ها استقرارگاه از این دوره در حاشیه رود، گفت:  برخی از این استقرارگاهها مساحتی بالغ بر 5 هکتار دارند.
او افزود: بیشتر این استقرارگاه ها از معماری منسجمی برخوردارند و از مناطبع طبیعی منطقه به عنوان مصالح معماری آنها استفاده و از سنگ و ملات گِل در بناهای عادی و لاشه سنگ و ملات گچ در بناهای مهمتر استفاده شده است.
این باستان شناس با بیان این که بیشتر محوطه های دوره اسلامی دارای معماری راست گوشه، هندسی و منظم هستند، گفت: مسیر رود زهره در این دوره اهمیتی خاص داشته به گونه ای که یک قلعه بزرگ با دیوارهای ستبر در این منطقه ساخته شده که نقش نظامی و امنیتی داشته است.
او با اشاره به شناسایی بقایای استقرارگاه های موقت پرشمار در این محدوده گفت: اغلب استقرارگاههای شناخته شده در محدوده این سد مربوط به عشایر کوچرو بوده و از این نظر محدوده سد چم شیر قابلیت بالایی برای پاسخگویی به برخی از مبهم ترین مسائل باستان شناسی ایران درباره کوچ نشینان دوره های مختلف خواهد داشت.
گمانه زنی نجات بخشی برای ارزیابی محوطه های موجود در محدوده سد چم شیر، با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما