1396/11/25 چهارشنبهدر نخستین همایش و کارگاه تخصصی تعیین اصالت اشیا تاریخی، فرهنگی و هنری مطرح شد:
استفاده از رنگدانه ها برای تعیین اصالت آثار تاریخی - فرهنگی
تاریخچه کاربرد رنگدانه های به کار رفته در آثار هنری می تواند روش خوبی برای تعیین اصالت آثار تاریخی فرهنگی باشد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رویا بهادری، استادیار پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری این مطلب را در نخستین همایش و کارگاه تخصصی تعیین اصالت اشیا تاریخی، فرهنگی و هنری اعلام کرد.
او با عنوان تعیین اصالت نسخه های خطی به وسیله شناسایی رنگدانه ها و رنگینه های آنها به سخنرانی پرداخت و گفت: کاربرد بسیاری از این رنگدانه ها مثل زرنیخ، سفید سرب، سرنج، شنگرف، مالاکیت، آبی مصری، وردیگریس، زعفران، آزوریت و لاجورد به دوره باستان و تعدادی نیز مثل آبی پروس، سبز زمردی، باریت، اکسید تیتانیم، اکسید روی، آبی کبالت، زرد باریم، زرد کروم، زرد کادمیوم و قرمز کادمیوم به قرون 18، 19 و 20 برمی گردد.
او با اشاره به آنالیز  رنگ های به کار رفته در 19 نسخه تاریخی قرآنی، از تاریخ گذاری و بررسی اصالت تاریخی این نسخه ها با توجه به نوع مواد به کار رفته خبر داد.
بهادری افزود: برای شناسایی نمونه ها علاوه بر روشهای شیمیایی از روشهای دستگاهی مثل طیف سنجی فرو سرخ تبدیل فوریه مجهز به سلول ATR، طیف سنجی رامان، میکروسکوپ نوری پلاریزان (PLM) و میکروسکوپ الکترونی روبشی مجهز به تجزیه شیمیایی پاشندگی پرتو ایکس (SEM- EDX) برای شناسایی رنگهای طلایی و غیر طلایی استفاده شد.
او اظهار داشت: بررسی رنگ های طلایی به کار رفته در تزیینات 12 نسخه خطی نشان داد که از 24 نمونه رنگ طلایی، 10نمونه طلا، دو نمونه آلیاژ طلا و نقره،10نمونه مخلوط مس، روی و قلع و دونمونه زعفران و قلع است.
او با بیان این نکته که این رنگها در خطوط حاشیه، سر سوره، مرکب و علامت آیه به کار رفته بودند، گفت: به نظر می رسد کاربرد آلیاژها به جای طلا مربوط به بعد از دوره صفویه است، به همین دلیل شناسایی سایر رنگهای به کار رفته در این نسخه ها و چند نسخه قرآنی دیگر انجام شد.
بهادری افزود: آنالیز 55 نمونه رنگ به کار رفته در تزیینات نشان داد از وجود رنگینه و رنگدانه هایی مثل نیل، روناس، سفید سرب، کلسیت، شنگرف، سرنج، زرنیخ و زنگار(وردیگریس)، زعفران و آزوریت که از همه آنها در رساله های قدیمی نام برده شده، از مواد متداول در دوره صفویه بوده است.
به گفته وی، علاوه بر ترکیبات نامبرده در بالا از ترکیبات منگنز، نقره، آبی پروس و سبز زمردی نیز استفاده شده بود که نشان می داد این نسخه ها متعلق به دوره قاجاریه هستند.
او افزود: دو رنگدانه آبی پروس و سبز زمردی به ترتیب در سالهای 1704 و 1818 میلادی به روشهای مصنوعی تهیه و وارد بازار شدند و خیلی زود توانستند جای خود را در بین رنگدانه های طبیعی به دلیل شفافیت و سهولت کاربرد باز کنند.
بهادری اظهار داشت: با توجه به شناسایی رنگدانه های به کار رفته در تزیینات نسخه های خطی می توان آنها را به دو دوره صفوی و قاجار دسته بندی کرد.
او افزود: بر این اساس در صورت استفاده از رنگدانه هایی مانند آبی پروس یا سبز زمردی در نسخه هایی که ادعا می شود مربوط به قبل از قاجار است، باید به اصالت آنها شک کرد.
او در پایان خاطر نشان کرد: در رنگهای به کار رفته در نسخه هایی که از طلا در آنها استفاده شده بود رنگدانه های جدید به کار نرفته بود.


                                                                                       بررسی اصالت سنجی تابلوهای نقاشی سه پایه ای
در ادامه نشست، محسن قانونی، پژوهشگر آزاد با عنوان " استفاده از روش های مطالعه فن شناختی و آسیب شناختی در بررسی اصالت سنجی تابلوهای نقاشی سه پایه ای" به سخنرانی پرداخت.
این دکترای مرمت اشیا فرهنگی و تاریخی گفت: از دیرباز تاکنون مبحث شناخت، بررسی و اصالت سنجی آثار نقاشی یکی از مهم ترین وجوه و دغدغه های موجود در قبال این آثار در موزه ها و مراکز نگهداری خصوصی و دولتی بوده است.
او با بیان این نکته که پیش از ورود به سده بیستم و توسعه روش های مطالعه علمی آثار نقاشی، بسیاری از بررسی ها در این حوزه دقت نظر لازم برای پذیرش قطعی و مستند را نداشته اند، گفت: آنچه از برآیند اینگونه کارشناسی ها و بررسی ها در طول ادوار مختلف تاریخی به دست می آید لزوم استفاده از روش هایی است که بتوانند به صورت علمی با کمترین میزان دخالت در آثار و با قطعیت به نتایجی قابل اتکا برسد.
قانونی افزود: با ورود به سده بیستم و توسعه علوم مختلف، روش های مطالعه علمی آثار نقاشی، از ساده ترین روش ها تا پیشرفته ترین روشهای آنالیز دستگاهی در خدمت مقاصد فن شناختی و آسیب شناختی مرتبط با حوزه اصالت سنجی و حفظ آثار نقاشی  قرار گرفتند. به گفته وی، این روش های مطالعه فیزیکی و شیمیایی آثار توانستند براساس نیاز گروه مطالعه کننده روی اثر، نتایجی قابل اتکا و قابل پذیرش در مجامع علمی به دست آورند به گونه ای که امروزه استفاده از این روش ها اصلی جدایی ناپذیر از مراحل مطالعه، نگاهداشت و مرمت آثار نقاشی است.

                                                                                  استفاده از روش های غیرتهاجمی برای مستندنگاری
مانفرد شراینر، از موسسه علم و فناوری در هنر، آکادمی هنرهای زیبا، اتریش  دیگر سخنران این نشست بود. او در سخنان خود با موضوع " استفاده از روش های غیرتهاجمی برای مستندنگاری و آنالیز غیرتهاجمی میراث فرهنگی"  از پیشرفت شگرف تکنیک های کامپیوتری و الکترونیک در دهه های گذشته خبر داد.
او با اشاره به روش های جدید در تصویربرداری دیجیتال و شیمی گفت: این روش ها نه تنها در شناسایی مواد، بلکه در اصل و اصالت، ساخت و ساز فنی و حفاظت افق های جدیدی را به وجود آورده است.
وی با بیان این نکته که  به موازات توسعه سازمانی، الزامات تجزیه و تحلیل مواد تغییر یافته است، در توضیح دلیل آن گفت: امروزه روش های غیر مخرب یا غیر تهاجمی ترجیح داده می شود.
او افزود: همچنین روش های تحلیلی هم باید در محل انجام شوند تا  از آسیب و هزینه های بیمه بالا به علت حمل یک جسم به یک آزمایشگاه جلوگیری شود.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما