1396/7/18 سه شنبه
مسجد جامع ارومیه بنایی ازقرون اولیه اسلام
سرپرست گمانه زنی شناخت لایه زیرین مسجد جامع ارومیه با اشاره به پایان کاوش گفت:لایه های زیرین در مسجد جامع ارومیه را می توان به عنوان شواهدی از قرون اولیه اسلام این بنا به شمار آورد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کیومرث حاجی محمدی امروز سه شنبه افزود: کاوش در کف گنبدخانه مسجد جامع ارومیه منجر به شناخت سه کف و انباشت و احتمالا یک پی دیوار سنگی در پایین ترین سطح کاوش شد.
او افزود: براساس شواهد تاریخی و مدارک فرهنگی، مسجد جامع ارومیه با بنای اصلی آن، قدیمی تر از دوره سلجوقی است.
به گفته این باستان شناس، یافته های سفالی به دست آمده در لایه های زیرین که از نوع سفال نخودی و قهوه ای ساده است را می توان با نمونه های مشابه ای از دوره تاریخی مقایسه کرد.

حاجی محمدی به نقل از منابع تاریخی مانند "احسن التقاسیم فی معرفته الاقالیم" نوشته ابوعبدالله محمد بن احمد مقدسی در قرن چهارم هجری گفت: در این کتاب ارومیه شهری نیکو با بازارهای خوب و مسجدی از سنگ ساخته شده در میان بزازان، توصیف شده است.
به گفته این باستان شناس با استناد به یافته های این کاوش و منابع تاریخی احتمالا بنای اولیه این مسجد مورد اشاره بوده است.

گفتنی است، مسجد جامع ارومیه با قدمتی نزدیک به هفتصد سال یکی از نخستین بناهای تاریخی ثبت شده استان آذربایجان غربی از دوران سلجوقی است.
این بنای تاریخی در مجاورت مجموعه بازار و محله قدیمی و تجاری شهر قرار داشته که به مرور زمان بر اثر نوسازی شهر، ترکیب بافتهای مجاور آن تا حدی دستخوش تغییر و تحول شده است.
کاوش های باستانشناسی دربنای مسجد جامع ارومیه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما