اخبار
پاسداشت یلدا 7 هزار سال قدمت دارد


آزاده حیدر پور پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی و زبان شناسی از قدمت 7 هزار ساله پاسداشت آیین یلدا در ایران خبر داد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در نشست سوم از سلسله نشست های همایش ملی آیین یلدا که با حضور پژوهشگران و علاقه مندان حوزه مردم شناسی برگزار شد آزاده حیدرپور پژهشگر  حوزه میراث فرهنگی به تبیین فلسه وجودی یلدا پرداخت و گفت:یلدا واژه ای برگرفته از زبان سوریانی( زبان رایج مسیحیان)  به معنی تولد و زایش و مصادف  با جشن شب چله ایرانیان است .
وی ادامه داد: ابوریحان بیرونی از این جشن با عنوان میلاد اکبر در کتب خود یاد کرده و منظور آن میلاد خورشید است.
حیدرپور با اشاره به اینکه ایرانیان باستان یک تقویم کلی نگر داشته اند که برمبنی امور کشاورزی و دامداری تنظیم شده بود اظهار داشت:در این تقویم دو موقعیت گاهشمار با عنوان چله در طول سال خورشیدی وجود داشته که یکی از آن ها چله تابستان و دیگری چله زمستان بود که هر یک به دو دوره چله بزرگ و چله کوچک تقسیم می شدند.
وی با تاکید بر اینکه پیشینه شب یلدا به گذشته خیلی دور باز می گردد افزود: این پیشینه تاریخی را برخی از اسطوره شناسان از روی نقوش نقاشی شده بر روی ظروف سفالی به دست آمده از دوران باستان تا 7 هزار سال تخمین زده اند البته ورود رسمی آیین یلدا به تقویم های ایرانی به سال 502 پیش از میلاد باز می گردد.
حیدر پور ادامه داد: مردم باستان باور داشتند که نور نماد ایزد و تاریکی نماد اهریمن است به همین خاطر شب یلدا را به دلیل تاریکی و طولانی بودنش شوم و نحس می دانستند و غلبه نور بر تاریکی پس از یلدا را جشن می گرفتند.
وی در پایان به نفوذ آیین یلدا به دیگر سرزمین های باستانی اشاره کرد و گفت:4 هزار سال پیش مصریان باستان تولد خورشید را مصادف با شب یلدای ایرانی جشن می گرفتند و 12 شبانه روز به پایکوبی و دست افشانی می پرداختند.
در ادامه این نشست پوپک عظیم پور محقق حوزه عروسک شناسی باستانی با