اخبار پژوهشکده
1399/3/31 شنبهدر قالب نشست تخصصی صورت گرفت
بررسی «جایگاه سنت در شیشه گری نوین »
هیاس حسینی هنرمند و فارغ‌التحصیل رشته شیشه‌گری علمی و آزمایشگاهی در نشست «جایگاه سنت در شیشه گری نوین» از سلسله نشست های «رویکردهای پژوهشی در هنر های سنتی» که به همت گروه هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد به بررسی جایگاه این هنر پرداخت .

.

او با تشریح جایگاه سنت در شیشه گری نوین، شیشه را با قدمتی پنج هزارساله فرزند سفال دانست و تصریح کرد :هر کشوری که قدمت بیشتری در سفال داشته به احتمال زیاد جزو پیشروان این صنعت و هنر است و ایران که در زمینه سفال پیشینه بسیار غنی دارد  سرشار از سیلیس  مواد اولیه شیشه است.
وی در ادامه، تکنیک های شیشه را به سه دسته شیشه داغ،شیشه گرم و شیشه سرد تقسیم بندی و به توضیح هر یک پرداخت .
حسینی در ادامه با اشاره به معروفیت شیشه دوران ساسانی در دنیا دلیل این امر را علاوه بر فرم و شکل ،تراشهای زیبای شیشه این دوران دانست و افزود: اگر‌نگاهی به تاریخ شیشه و سنت بیندازیم به جرات میتوان گفت تمامی تکنیکهای امروز ریشه در گذشته دارند.
این هنرمند ادامه داد :به عنوان نمونه داله چیهولی اثری به نام سقف ایرانی دارد که تمامن با شیشه ساخته و ایده آن از مسجد شیخ لطف الله گرفته شده ، وی معتقد است که این خطوط ظریف و زیبا را باید با شیشه انجام داد تا بیان کننده ظرافت بیشتری باشد.
کریستین لوگان هنرمند دیگری است که  مهره های شیشه ای با نام مهره پرشین می سازد که ایده آن را از لوتوس یا تذهیب ایرانی گرفته ، همچنین تیفانی هنرمند شیشه گر که در معرق شیشه فعال بوده بیان می کند که بعد از دیدن فرش ایرانی(فرش تبریز)تصمیم گرفت فرمهای گنبدی شکل خود را رنگارنگ تر کرده زیرا که  همنشینی رنگها را در فرش ایرانی بسیار درست و اصولی دیده است .
حسینی با بیان اینکه نو آوری بعد از فن آوری به دست می آید و آن هم طبق شرایط و اصول خاص خودش، فن آوری را دانش تخصصی یک رشته بدون ایده و خلاقیت خاص دانست و تصریح کرد : اما نو آوری بعد از دانش تخصصی میآید که در آن خلاقیت و نوآوری و شناخت سنتهای لازمه هر منطقه و تاریخ نیاز است و گرنه عمر اثر هنری بسیار کوتاه خواهد بود.
وی در پایان تأکدی کرد : برای رشد صنایع دستی نیازمند مدرسه ای هستیم که در آن بیش از ۷۰درصد کار عملی به صورت استاد شاگردی به نحوی که هنرجو توسط استاد انتخاب شود صورت گیرد .
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما