اخبار پژوهشکده
1399/3/20 سه شنبهتوسط هنرمند گروه هنر های سنتی پژوهشگاه صورت گرفت
طراحی و اجرای لوح قلمزنی نقوش دورۀ قاجار
طراحی و اجرای لوح قلمزنی نقوش دورۀ قاجار با هدف آزمودن زیبایی نقوش گل و مرغ بر روی فلز در گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید عبدالمجید شریف زاده رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه امروز «دوشنبه » با اعلام این خبر گفت : این اثر توسط فاطمه زیبانیا هنرمند رشتۀ قلم‎زنی طراحی و اجرا شده است .
او با بیان اینکه نقوش تزئینی در دورۀ قاجار بر روی انواع آثار هنری تزئینی و کاربردی مورد استفاده قرار می‏گیرد که نمونه‎های آنها در داخل و خارج از ایران موجود است تصریح کرد :در این طرح با الهام از نقاشی جلد لاکی گل و مرغ اثر محمد زمان ،لوح قلمزنی با تکنیک نیم برجسته اجرا شده است.
شریف زاده خاطرنشان کرد : این ایده همسو با حفظ و احیاء هنرهای سنتی و برگزاری همایش هنر دورۀ قاجار توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت .
او گفت : طراحی و اجرای لوح قلمزنی برنجی قلع اندود شده نقوش گل و مرغ دورۀ قاجار با تکنیک قلمزنی نیم برجسته در ابعاد 30*23 سانتی‎متر مربع انجام شد.
رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در پایان تصریح کرد : از آنجایی که نقوش گل و مرغ دوران قاجار به صورت مسطح و بیشتر به شکل جلد لاکی نمودار می‎شدند بر آن شدیم تا حجم را بر زیبایی نقوش طراحی شده بر روی فلز بیازماییم تا بر نقوش خوش رنگ و لعاب گل و مرغ جانی مضاعف دهیم .
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما