اخبار پژوهشکده
1399/4/17 سه شنبهگزارش سفر علمی ، هنری به شهر سفال ژاپن
«تاجی می شهر سفال»
گزارش سفر علمی ، هنری به شهر سفال ژاپن (سرزمین آفتاب تابان ) در قالب نشست «تاجی می شهر سفال» ، «امروز » در محل گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ارائه شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، عالیه نجفی پژوهشگر و هنرمند کارگاه سفال گروه پژوهشی هنر های سنتی در این نشست با پاسخ به این پرسش که چرا به ژاپن سرزمین آفتاب تابان می گویند ؟ تصریح کرد : برای اولین بار چینی ها لقب سرزمین آفتاب تابان را به ژاپن دادند  زیرا خورشید از سوی ژاپن که در شرق قرار داشت بر سرزمین چین طلوع کرد  اما امروزه فقط از آن جهت که ژاپن خاستگاه خورشید بوده و آفتاب از سوی آن بر چین طلوع می کند به آن کشور آفتاب تابان نمی گویند، بلکه به زعم بسیاری آفتاب دستاوردهای علمی در زمینه های مختلف ، لحظه ای از ژاپن غروب نمی کند و همواره می تابد.
او با بیان مقدمه ای از نحوه آغاز این پروژه گفت : در بازدید استاد کوبه ای کاتو هفتم به اتفاق هیات همراهشان از آثار زرین فام  اینجانب در گروه پژوهشی هنرهای سنتی ، وی کتابی که از پدر شان ،( تاکوئو کاتوی ششم) بنام سحر کویر داشتم برایم امضاء کردند و این آغاز داستان بود.
این هنرمند در ادامه با اشاره به مراحل انجام این پروژه و سفر به ژاپن ، هدف از انجام این پروژه را به تصویر کشیدن صلح و دوستی و روابط مستحکم بین ایران و ژاپن دانست که سابقه ای 90 ساله دارد که با استفاده از موتیفهای ایرانی و ژاپنی سعی در به تصویر کشیدن آن داشته است.
او در ادامه به تشریح مراحل و نحوه انجام پروژه پرداخت و خاطرنشان کرد :پروژه مهم و اصلی که در ژاپن به مناسبت نودمین سال صلح و دوستی بین ایران و ژاپن انجام دادم و در موزه رضا عباسی ایران نصب شد با تکنیک زرین فام به اجرا درآمد .
نجفی با بیان اینکه تکنیک زرین فام برای استاد کاتو از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که قبل از ایشان ، پدرشان آثار زیادی با استفاده از تکنیک زرین فام ساختندبه  تفاوت سفالهای زرین فام ایران و ژاپن اشاره کرد و اظهار داشت :این تفاوت بیشتر در رنگ ظاهری آن است ، زرین فام ایران بیشتر تنالینه رنگ زرد و طلایی دارد و زرین فام استاد کاتو بیشتر تنالیته قهوه ای ،ارغوانی ، سبز و هفت رنگ دارد همچنین  از نظر کیفیت پخت بدنه هم سفالهای زرین فام ساخته شده در ژاپن بسیار بالا هستند.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما