اخبار پژوهشکده
1399/3/10 شنبهتوسط هنرمندان گروه پژوهشی هنر های سنتی انجام شد
نقاشی رومیزی با الهام از گل و مرغ قاجار
به منظور درک هنر گل و مرغ در دوره قاجار و حفظ امانت در انتقال زیبایی‎های آن ، انتقال این هنر از جلد کتاب به پارچه منجر به خلق اثر هنری-کاربردی رومیزی به شیوه نقاشی باتیک در کارگاه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید عبدالمجید شریف زاده رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه امروز «شنبه » با اعلام این خبر گفت : این اثر توسط مریم گشاده‏رو  هنرمند رشته نقاشی روی پارچه به اجرا در آمده است.
او هنر نقاشی روی پارچه به شیوه مقاوم سازی(باتیک) را از زمینه‏های هنری عمیقی دانست که ضمن داشتن پیام از لحاظ زیبایی شناسی و صورت، دارای جایگاهی والاو پتانسیل بالای کاربرد، بررسی و یادگیری است.
وی تصریح کرد: هنرمند باتیک باید در نحوۀاجرای تکنیکهای باتیک توانمند و خلاق باشد و بداند رنگ ها ، نقوش و طرحهای مختلف را در باتیک چگونه اجرا کند زیرا که از ویژگی‏های مهم باتیک غوغای رنگ در آن است.
 شریف زاده خاطر نشان کرد: باتوجه به نقش حاکم در این اثر(گل و مرغ دوره قاجار)که از شاخه‏های نقاشی ایرانی است، بی‏شک حضور رنگ نقش مهمی در تولید اثر دارد که در این تجربه رنگهای قهوه ای، طلایی، سبز، زرد، نارنجی و طیف قرمز جای بیشتری برای حضور داشتند.
رییس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه گفت : از آنجا که در دوره قاجار درون مایه گل و مرغ جنبه کاربردی در وسایل تزیینی و کاربردی داشته است، در این پروژه سعی شده تا انتقال گل و مرغ از جلد کتاب به پارچه و اثر هنری-کاربردی رومیزی به شیوه نقاشی باتیک اجرا و تأثیرشیوۀاجرای آن مورد مشاهده قرار گیرد.
وی در پایان درک هنر گل و مرغ در دوره قاجار و حفظ امانت در انتقال زیبایی‎های آن ، معرفی ارزش‎های هنری باتیک و توسعه آن با ارتقاء طرح گل و مرغ و تولید اثرهنری-کاربردی رومیزی با ابعاد 105در105 و پاسخ به نیازهای هنری ،آموزشی و پژوهشی را از اهداف اجرای این طرح برشمرد.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما