اخبار پژوهشکده
1399/4/8 يكشنبهتوسط هنرمند گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد
اجرای تابلو نقاشی‎خط قاجاری با شعرپروین اعتصامی
تابلو نقاشی‎خط قاجاری با شعرپروین اعتصامی توسط غلامحسین فرخ نسب هنرمند رشتۀ خوشنویسی وطراحی گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری طراحی و اجرا شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید عبدالمجید شریف زاده رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه ، امروز «شنبه » با اعلام این خبر گفت : نقاشی‏خط شیوه‌ای در نقاشی مدرن و خوشنویسی و ترکیبی از خطاطی و نقاشی است.
او افزود:خط‎نقاشی و نقاشی‏خط معاصر از دورۀ قاجار آغاز و در آثار هنرمندانی همچون اسماعیل جلایر، ملک محمد قزوینی، حسن زرین و علی سکاک‏باشی موجود است.
شریف زاده تصریح کرد:بمنظور حفظ و احیای نقاشی‏خط دورۀ قاجار و با عنایت به اهمیت و ضرورت شناخت آن برای هنر و هنرمند امروز، اجرای اثری اقتباس یافته از نقاشی‏خط آن دوره بر اساس شعری از پروین اعتصامی در دستور کار قرار گرفت.
این تابلوی نقاشی‏خط در ابعاد 50 در 80 سانتی‏متر به شیوۀ دورۀ قاجار با متنی از اشعار پروین اعتصامی؛  «ما را به رخت و چوب شبانی فریفته است این گرگ سالهاست که با گله آشناست » به اجرا در آمده است .
او در تشریح مراحل اجرای این اثر گفت : ابتدا خوشنویسی بیت اصلی انجام و سپس طراحی خط آن روی کاغذ اصلی منتقل شد و در نهایت طراحی نقوش داخل و ساخت وساز آن صورت پذیرفت.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما