اخبار پژوهشکده
1399/4/8 يكشنبه
نشست «سوزن دوزی های دوره قاجار» برگزار شد
شهین پزشکی هنرمند و پژوهشگر دوخت‌های سنتی ایران ،در نشست «سوزن دوزی های دوره قاجار »ازسلسله نشست های تخصصی هم اندیشی رویکردهای پژوهشی در هنرهای سنتی به تعریف این هنر و جایگاه آن در دوره قاجار پرداخت .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،  پژوهشگر دوخت‌های سنتی ایران در این نشست گفت: دوره قاجار با ۱۳۰ سال حکومت در ایران و سلطنت پادشاهان مختلف همواره در تاریخ ایران جزو حکومت هاییست که در هنر ایران از جمله در هنر دوختهای سنتی ایران تاثیرات بسیار داشته است .
او دوختهای سنتی ایران را شامل سه بخش مهم سوزندوزی ،قلابدوزی و پوشاک محلی دانست که هر کدام به تنهایی شامل زیر مجموعه های متعدی هستند .
این هنرمند با بیان اینکه سوزن دوزی ها شامل تمامی دوختهایی اند که ابزار اصلی آنها سوزن ودر قلاب دوزی ها قلاب است و تمامی  تزییناتی که روی لباسهای سنتی ایران انجام می شده مجموعه ایی از سوزندوزی ویا قلابدوزی است تصریح کرد: به همین خاطر نمی توانیم این سه شاخه را از هم تفکیک کنیم و بصورت مجزا به آن بپردازیم چون هر سه با هم آمیخته اند و مجموعه دوختهای سنتی را پدید آورده اند .
پزشکی افزود: در دوره قاجار مردم دنباله رو عصر صفویه بودند و یکی از افتخاراتشان این بود که به لباس های خود بسیار مباهات داشته و در نشان دادن هر چه بهتر و بیشتر آن تلاش و از سنگهای قیمتی ،زر دوزی، گلابتون دوزی، مروارید دوزی بصورت افراطی استفاده می کردند.
او خاطرنشان کرد: بخصوص در این دوره استفاده از مروارید و سنگهای قیمتی در یقه و سر آستین و حاشیه لباسها ، رویه بالشها و متکاها ، پرده ها و ..... رواج داشت و مردم معتقد بودند مروارید قلب را تقویت و ضربان آن را تنظیم می کند و موجب سلامتی انسان می شود.
به گفته این هنرمند ، از این رو پادشاه، شاهزادگان ،شاهدخت ها و  حتی رقاصه های دربار از تزیینات مروارید به کرات استفاده می کردند و سند این ادعا نقاشی های دوره قاجار است که پادشاه و شاهزادگانش تا اواسط دوره قاجار پیرو آن بودند .
وی با بیان این نکته که از اواسط دوره قاجار مد اروپایی توسط ناصرالدین شاه قاجار وارد دربار و کم کم گرایش به کم کاری لباس رایج شد خاطرنشان کرد: از آنجا که مُد هرم وار در جامعه تعمیم پیدا می کند نوع لباس پوشیدن پادشاه مورد اقبال خیلی از در باریان و افراد صاحب منصب قرار  گرفت و در شکل لباس پوشیدن مردم تاثیر گذاشت.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما