اخبار
1399/6/31 دوشنبه
گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم گوک تپه /کشف یک تدفین به شیوه اسلامی در آذربایجان غربی
در حین اجرای پروژه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهادحریم گوک تپه استان آذربایجان غربی یک اسکلت انسانی به شیوه تدفین اسلامی (سمت راست صورت به سمت غرب و سر در راستای جنوب ) مشاهده شد.

.

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، ایمان روناسی سرپرست هیئت باستان شناسی امروز «شنبه » با اعلام این خبر گفت :گوک تپه در میان بافت روستایی (ساخت و سازهای بی رویه و بدون نقشه) با مالکیت شخصی و دارای سند رسمی در استان آذربایجان غربی، جنوب دریاچه ارومیه و در بخش مرکزی شهرستان مهاباد قرارگرفته است .
او با بیان این نکته که با تصویب هیئت وزیران در تاریخ 25/4/1396 این روستا مرکز دهستان مکریان شرقی بخش مرکزی شهرستان مهاباد در استان آذربایجان غربی به شهر تبدیل شد تصریح کرد :عرصه ظاهری تپه کاملا در تصرف منازل مسکونی قرار گرفته و چنان ضربه جبران ناپذیری  به بافت و حرمت تاریخی تپه وارد آمده که هرگز قابل جبران نخواهد بود.
این باستان شناس افزود:وسعت مخدوش شده این تپه با 75 متر طول تقریبی در جهت شمالی- جنوبی و عرض تقریبی 90 متر در جهت شرقی- غربی ، مساحتی در حدود1 هکتار را در بر می گیرد.
روناسی با بیان اینکه سطح تپه ( راس تپه) غیر قابل رویت و غیر قابل دسترسی است گفت: قسمتی از یال غربی تپه از دست ساخت و ساز در امان مانده و این دامنه با شیب تند 30 درجه، تنها قسمتی از تپه است که میتوان سطح تپه (عاری از ساخت و ساز) را  مشاهده  کرد.
این باستان شناس اظهار داشت :طی مدت 7 روز کاری در قالب پروژه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم گوک تپه ،  20 گمانه به ابعاد 100 در 100 سانتیمتر  در اطراف تپه و با فاصله از عرصه ظاهری تپه، در معابر و یا حیاط خانه های اهالی اطراف تپه ایجاد شد که رینگ اول گمانه های تعیین حریم پروژه را کامل کرد.
او خاطرنشان ساخت :تمامی گمانه های رینگ اول به لایه باستانی (لایه برجا) برخورد کرد و در نتیجه، کاوش در همان سطح متوقف و گمانه دیگری در همان راستا با فاصله مشخص ایجاد شد.
این باستان شناس گفت :در رینگ اول و درگمانه شماره 2 در عمق 162- سانتیمتری نسبت به BM یک اسکلت انسانی به شیوه تدفین اسلامی (سمت راست صورت به سمت غرب و سر در راستای جنوب ) مشاهده شد.
او با اشاره به اینکه تپه در میان بافت روستایی و عرصه ظاهری آن کاملا در تصرف منازل مسکونی قرار گرفته و ضربه جبران ناپذیری  به بافت تاریخی تپه وارد آورده است  افزود: سازه های 2 و یا 3 طبقه روی عرصه تپه ساخته شده که بعضاً برای ساخت این منازل عمقی بیش از  3 مترروی سطح  تپه حفر شده که در نتیجه  لایه های فرهنگی تپه را کاملاً از بین برده است.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد : با مشخص شدن عرصه و حریم تپه و تهیه نقشه از ساخت و ساز های مخرب و بی رویه و  تخریب بیشتر تپه جلوگیری شود.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی