اخبار
1399/4/3 سه شنبه
اجرای آزمایشی سامانه تحت وب نقشه باستان‌شناسی ایران
پیش بینی می شود اجرای آزمایشی سامانه تحت وب نقشه باستان‌شناسی ایران از پایان تیر تا بهمن ماه امسال با توجه به آزمون و رفع خطا، به صورت گسترده آغاز و در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.

.


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در نشستی که با حضور ریاست پژوهشگاه ، رئیس پژوهشکده باستان شناسی، کارشناس نقشه باستان شناسی و نماینده گروه سنجش از دور دانشگاه تهران برگزار شد، روند پیشرفت در برنامه نویسی متناسب با شرح خدمات، امکانات ویژه سامانه، معرفی بخش اتوماسیون مدیریت، بارگزاری اطلاعات نقشه پایه، ایجاد فرم متناسب با دستورالعمل بررسی و شناسایی باستان شناسی، مورد کارشناسی و بررسی قرار گرفت.
سامانه نقشه باستان‌شناسی ایران با هدف مدیریت، تولید و بارگزاری اطلاعات مکانی متناسب با توصیفات و مستندات حاصل از بررسی های باستان شناسی ایجاد می شود.
بخش اتوماسیون سامانه، مدیریت و رابط کاربری کارشناسی بدنه آن است و بخش تولید نمایش به پوشش کاملی از ایران فرهنگی داشته که بر روی آن داده های حاصل از بررسی و شناسایی باستان شناسی بارگزاری خواهد شد.
 این بارگزاری با تعریف دقیق سطح کاربری، سطح دسترسی، سطح نمایش و خروجی متناسب با پژوهش های باستان شناسی برای عموم نسبت به سطوح یاد شده، قابل دسترسی است.
به همین منظور رابط گرافیکی ساده و متناسب برای آن در نظر گرفته شده که طراحی آن با بخش نقشه باستان شناسی کشور است.
قرارداد تهیه این سامانه با بخش سنجش از دور دانشگاه بسته شده و این برنامه مطابق با پیوست و شرح خدمات در حال تهیه و اجرا است.
نمونه‌های مطالعاتی و بخشی از مستندات مورد نیاز در اختیار تیم قرار داده شده که ایجاد سامانه براساس آن انجام می شود.
تاکنون بیشتر اجرای سامانه به صورت برنامه نویسی پیش رفته است ودر جلسات متعدد حضوری و مجازی پیشرفت آن در نظر گرفته شده و بخش نقشه باستان شناسی کشور اطلاعات پایه در حدود 30 گیگابایت نقشه تولید شده را در اختیار تیم برنامه نویسی قرار داده است.
همچنین طراحی آیکون های نماد کلاسه آثار نیز در بخش نقشه طراحی و اجرا شده است که در سامانه مورد استفاده قرار می گیرد.
پیش بینی می شود اجرای آزمایشی سامانه از پایان تیرماه سال جاری آغاز و تا بهمن ماه امسال با توجه به آزمون و رفع خطا، به صورت گسترده آغاز شده و در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما